Provoz jednacích síní v budově Okresního soudu v Břeclavi v ulici Národních hrdinů omezila oprava elektroinstalace, hotovo by mělo být nejpozději do ledna 2024. Informovala o tom předsedkyně soudu Daniela Klobásová. Investice je za 12 milionů korun, peníze jdou z prostředků státního rozpočtu.

Stav elektřiny neřešili od roku 1992

Oprava začala v červenci. „Přistoupilo se k ní z důvodu dlouhodobě nevyhovujícího stavu elektroinstalace a nedostatečného počtu síťových a datových zásuvek. Od roku 1992, kdy byla soudní budova uvedena po komplexní rekonstrukci do provozu, nebyl stav řešen,“ popsala Klobásová.

Vymění svítidla i datové rozvody

Součástí oprav je kompletní rekonstrukce elektroinstalace a datových rozvodů, a to včetně výměny svítidel za úsporná. Práce zahrnují také instalaci chybějícího nouzového osvětlení a zajištění dostatečného počtu síťových a datových zásuvek. V současné době je po opravě první nadzemní podlaží budovy, práce v ostatních částech budovy pokračují.

Infocentrum a účtárnu přesunuli jinam

„Rekonstrukce omezila provoz jednacích síní, všechny ostatní činnosti soudu jsou vykonávány bez přerušení,“ uvedla předsedkyně. Některá pracoviště – infocentrum či účtárna – ale musela být přesunuta do druhé budovy soudu v ulici Jana Palacha 18. „Po dokončení druhého nadzemního podlaží a v něm se nacházejících jednacích síní již provoz soudu vůči veřejnosti omezen nebude. Výjimkou mohou být z důvodu přepojení rozvodů krátkodobé výpadky elektrického proudu,“ uvedla předsedkyně.

Rozhodují prvostupňovou agendu

Okresní soud v Břeclavi rozhoduje o občanskoprávních a trestních věcech v prvním stupni. Výjimkou je specializovaná agenda, například nejzávažnější trestné činy, kterými se jako prvoinstanční zabývá Krajský soud v Brně. Okresní soud v Břeclavi také spadá pod Krajský soud v Brně, který je jeho odvolacím.