V ČR vzniká pro handicapované nový sport na vodě, představení bude v Brně

Premiéra sportu bude na červnových Evropských hrách handicapované mládeže Emil Open.

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Pro handicapované v České republice vzniká nový sport na vodě, takzvaný parapaddleboarding. Vozíčkáři budou sedět na speciální sedačce umístěné na prkně a budou moct pádlovat. Premiéra sportu bude na červnových Evropských hrách handicapované mládeže Emil Open, které se uskuteční v Brně. V tiskové zprávě to uvedli zástupci firem, které se na vzniku sportu podílejí.

Na parapaddleboardingu participují Nadační fond Emil, který podporuje handicapované sportovce, společnost Ultina jako výrobce aktivních a sportovních vozíků, 2W sport jako výrobce paddleboardů a Lodní sporty Brno. Sedačku pro vozíčkáře vyvinula Ultina a zkombinovala ji s plovákem od 2W sport. "Sada prošla sérií testů v tuzemsku i zahraničí. Můžeme proto zodpovědně konstatovat, že jízda na vozíčkářském paddleboardu je bezpečná," uvedl jednatel Ultiny Ivan Nestával.

Podle něj se plovák díky nízkému těžišti jezdce chová stabilně, aktivní vozíčkář potřebuje asistenci pouze při přesedání. Montáž sedačky a nastavení trvá několik minut, možností je také instalace stabilizačních plováků, což umožní jízdu zdravotně postiženého i s asistentem.

Zájemci si budou moct nový sport vyzkoušet na Evropských hrách handicapované mládeže Emil Open, které se v Brně uskuteční od 12. do 16. června. Na Brněnské přehradě budou k dispozici odborní asistenti i paddleboardy. "Pokud bude o tento nový vodní sport v Brně zájem, jsme připravení založit první oddíl parapaddleboardingu v České republice, a rozšířit tak nabídku sportovního vyžití pro zdravotně postižené" uvedl Pavel Zbožínek z Nadačního fondu Emil.