Hodonín má pilotní stavbu hi-tech učebny pro výuku přírodních věd, další budou brzy následovat. Český projekt venkovních učeben ARCHIMEDES představuje revoluci ve výuce přírodních věd na základních školách.

„Žáci zde budou mít k dispozici moderní vědecké pomůcky českých výrobců v čele s webovou platformou umožňující vzájemné propojení těchto učeben po celém světě. Stavba je vyrobena z udržitelných materiálů a je energeticky plně soběstačná,“ popsala učebnu mluvčí projektu Petra Tomanová.

Podle potřeby ji lze variabilně proměnit z klasické třídy na auditorium, letní kino či komunitní prostor

V současnosti se jedná o jediné obdobné řešení na trhu. Město Hodonín bylo vybráno proto, že se stalo svědkem ničivé síly přírodních živlů. Unikátní projekt celoročních venkovních učeben zaměřených na přírodní vědy ARCHIMEDES vznikl v České republice.

Autorem projektu je Antonín Koplík, aktivitu zaštiťuje Exportní aliance CzechTrade Elements For Smart City

Hodonínská učebna je pilotní stavbou, první ze čtyřiceti učeben tohoto typu, které by měly do konce roku vyrůst po celém světě. Kromě České republiky bude fungovat na Slovensku, Novém Zélandu, ve Finsku, Spojených Státech, v Maroku a mnoha dalších zemích.

„Naším cílem je vytvořit mezinárodní síť učeben, které školám, ale i dalším vzdělávacím institucím, umožní moderní výuku přírodních věd v krásném venkovním prostředí. Všechny učebny budou propojené prostřednictvím webové platfomy a díky tomu budou moci žáci a učitelé z celého světa spolupracovat na společných projektech za stejných výchozích podmínek a vzájemně sdílet zkušenosti a výsledky svých bádání,“ dodal Koplík.

Žáci budou spolupracovat napříč celým světem

Právě unikátní webová platforma umožňující vzájemné propojení učeben je velkým lákadlem projektu ARCHIMEDES. S její pomocí může probíhat týmová spolupráce napříč státy a kontinenty posilující motivaci k výuce a praktickému využití cizích jazyků.

Žáci si budou moci vybrat z digitální knihovny přírodovědecký projekt a ke spolupráci pozvat další školy. Následně se pak budou moci propojit a vzájemně porovnat své výsledky.

Učebnu lze snadno sestavit kdekoliv

Stavba je typizovaná a plně certifikovaná, což umožní zjednodušení stavebního řízení. Celá budova včetně vybavení je navíc dodávána ve dvou přepravních kontejnerech, což usnadňuje její stavbu i v odlehlých lokalitách. V současnosti se jedná o jedinou celoroční venkovní odbornou učebnu na trhu s takovýmto vybavením.

Poptávka podle autora projektu přichází z celého světa, zájem projevují i instituce v rozvojových zemích.

„Učebna Archimédes dělá z Hodonína průkopníka technologií pro chytrá města v tuzemsku. Máme ambice podpořit rozšíření této unikátní učebny také do USA, Indie, Kolumbie, Maroka a dalších teritorií. Tak jak my v CzechTrade propojujeme firmy po celém světě, bude učebna Archimédes propojovat studenty napříč kontinenty,“ řekl generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Do projektu je mimo jiné zapojena nově otevřená zahraniční kancelář v Austinu

Díky ní jednají firmy s americkou společností Aeromine o poskytnutí horizontální větrné elektrárny, aby se učebna stala ještě rychleji ekologickou a energeticky soběstačnou. Důležitým aspektem projektu je jeho udržitelnost. Jako hlavní stavební materiál je použito dřevo v kombinaci s patentovaným materiálem PackWall vyrobeným z recyklovaných obalů Tetra Pak. Plná uzavíratelnost prostoru spolu s vytápěním a klimatizací umožňuje jeho celoroční využití.

Fotovoltaické panely a větrné elektrárny pak zajišťují energetickou soběstačnost budovy

Zpracování bioodpadu je pak řešeno vermikompostéry s kalifornskými žížalami. Základní vybavení tvoří stejně jako v běžných učebnách kombinovaná tabule s projektorem a plátnem. Dalšími prvky však učebna ARCHIMEDES běžné třídy výrazně převyšuje. Součástí vybavení je dotyková interaktivní TV umožňující celotřídní online komunikaci, hydrometeorologická stanice, budka pro ptáky vybavená mikrokamerami s výstupem na projektor, termokamery či virtuální realita.