Obyvatelé Holubic na Vyškovsku budou při volbách do Evropského parlamentu 24. a 25. května hlasovat i v referendu. Rozhodnou v něm o tom, zda si přejí, aby v plánovaném kasinu společnosti European Data Project (EDP) byly také herní automaty, kterých tu chce provozovatel mít 150. Na základě petice o vyhlášení referenda jednomyslně rozhodli zastupitelé.

Petici za zákaz automatů podepsalo 388 lidí. Obyvatel v obci je zhruba 1200, oprávněných voličů je přes 900. Budou odpovídat na otázku, zda má obec udělat vše pro to, aby zakázala na svém území provoz automatů, tedy videoloterijních terminálů, na které je navázané gamblerství a negativní sociální jevy. Aby byl výsledek platný a závazný, musí k urnám přijít alespoň 35 procent oprávněných voličů a pro vítěznou variantu hlasovat alespoň čtvrtina všech voličů.

Smlouvu se společností European Data Project, která má kasino provozovat, uzavřelo předchozí vedení obce. Obci by každoročně náleželo 20 milionů korun za fungování kasina v budově bývalého autoservisu mezi dálnicí D1 a silnicí 430 z Brna na Vyškov. Vzhledem k umístění kasina a jeho izolaci od obce se předchozí vedení problémů spojených s patologickým hráčstvím neobávalo.

Iniciátoři petice nechtějí vzhledem k uzavřené smlouvě a možným sankcím ze strany provozovatele úplný zákaz kasina. Mohly by v něm zůstat živé hry, například ruleta či karetní hry.

Již loni začátkem léta začali proti kasinu brojit starostové okolních obcí a místní duchovní. Petici, která žádala vedení Holubic o zastavení příprav ke vzniku kasina, podepsalo 23 starostů, 1000 lidí písemně a 350 elektronicky. Minulé zastupitelstvo ji na konci srpna projednalo, ale názor nezměnilo.