Nemocnice v Jihomoravském kraji zaznamenaly od září nárůst pacientů s koronavirem. Hospitalizovaní lidé jsou většinou starší a mnohdy trpí i jiným onemocněním, které ovlivňuje jejich imunitu. Ve většině případů mají lehký průběh, vyplývá z informací zástupců zdravotnických zařízení. Na jižní Moravě v posledních týdnech sílí výskyt respiračních onemocnění. Krajští hygienici evidovali k 20. říjnu 1424 nemocných na 100.000 obyvatel, což představovalo v porovnání s předchozím týdnem nárůst o 12,6 procenta.

Na Klinice infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno je v současnosti hospitalizováno deset pacientů s prokázaným koronavirem, z toho dva jsou ve vážném stavu. „Jednotky pacientů jsou i na jiných klinikách, u těch dominuje jiná choroba než covid. O velkém nárůstu zatím nemůže být řeč, situaci však neustále sledujeme,“ sdělila vedoucí komunikace nemocnice Lenka Martinková. Mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jiří Erlebach řekl, že před dvěma týdny neměli žádného hospitalizovaného pacienta a nyní jich je 15. Jeden je ve vážném stavu a čtyři leží na jednotce intenzivní péče.

V Nemocnici Vyškov se první případ objevil v září

„Ke středečnímu odpoledni evidujeme 17 případů, nárůst zatím není nijak dramatický. Pacienti jsou v pozdějším seniorském věku, současně trpí více onemocněními. Mají však lehký průběh a leží na standardním oddělení až na jednoho, který je z důvodu vážnějších zdravotních obtíží nesouvisejících s covidem na JIP,“ sdělila mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

V hodonínské nemocnici se nyní s koronavirem léčí tři pacienti

Rovněž se jedná o seniory, u kterých ale průběh nemoci není těžký. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Naděžda Kwašniewská doplnila, že jsou nyní kvůli koronaviru na pracovní neschopnosti také někteří zaměstnanci. Několik pacientů eviduje i Nemocnice Znojmo. Podle její mluvčí Petry Veselé jsou to především jinak nemocní pacienti se sníženou imunitou. Podobná situace je i v Nemocnici Kyjov, kde na infekčním oddělení aktuálně leží šest pacientů. Mluvčí Veronika Hollerová uvedla, že mají lehký nebo střední typ průběhu onemocnění.