V Mikulově začala stavba poslední výjezdové základny jihomoravské záchranky v tomto roce

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Novou výjezdovou základnu budou mít záchranáři v Mikulově. Stavba právě začala a objekt bude situován do západní části města do těsné blízkosti areálu Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval hejtmanův mluvčí Petr Holeček.

„Náklady na stavbu za 82,3 milionu korun jsou pokryté z úvěru z Evropské investiční banky. Jihomoravští záchranáři potřebují moderní zázemí pro svou práci, které pozitivně ovlivní jejich nasazení v terénu a zvýší úroveň přednemocniční péče v oblasti celého regionu Mikulovska. Jen v letošním roce kraj staví šest nových základen,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Stávající základna je podle radních z organizačního uspořádání již nevyhovující a zázemí pro posádku je minimální. V novém objektu budou v přízemí umístěny dvě stání sanitních vozidel, dezinfekční box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. V podlaží budou pobytové prostory posádek se šatnami a hygienickým zázemím.

Hlavní budovu doplňují zpevněné plochy s parkovacími stáními pro osobní automobily a přístřešky pro náhradní zdroj, úschovnu motocyklů, sanitky a tříděný odpad v kontejnerech.

Kraj už začal s výstavbou stanovišť v Boskovicích, Slavkově, Bučovicích, V Kyjově a Veselí. Mikulov je poslední stavbou základny letošního roku.

„Je naším záměrem, aby budovy byly jednotně zařízené, naše posádky totiž mohou působit na více základnách zároveň, a tak je pro ně přínosem, pokud zázemí znají a mohou se spolehnout na podobné rozmístění místností i vybavení. Důležitý je také vysoký komfort napomáhající k výkonu náročné práce. Pokud jde o Mikulovsko, je to region turisty velmi oblíbený, takže tu nepečujeme jen o místní, ale také o velké množství návštěvníků,“ vysvětluje ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Výjezdová stanice je navržena v pasivním energetickém standardu s využitím dvou fotovoltaických elektráren, z nichž první svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má i reverzní funkci se schopností budovu výjezdové stanice v létě chladit.