Během první půlky letošního roku vyrostl v brněnských Židenicích velkokapacitní sběrný dvůr. Zařízení za 50 milionů korun se řadí k největším a nejlépe vybaveným dvorům v tuzemsku. Provoz v Jedovnické ulici, kde se otočí i rozměrné náklaďáky, otevřel začátkem srpna. Kromě obyvatel moravské metropole tam mohou odpad ukládat také firmy a živnostníci. Uživatelé mají k dispozici moderní manipulační techniku a proškolenou obsluhu, informoval zpravodajský portál BRŇAN mluvčí městské svozové firmy SAKO Michal Kačírek.

Firmám a živnostníkům nabízejí lepší služby

„Provozujeme největší sběrný dvůr na Moravě a možná i v České republice. Firmám a živnostníkům z brněnské metropolitní oblasti nabízíme opravdu nadstandardní služby v odpadovém hospodářství,“ zdůraznil šéf představenstva SAKO Brno Pavel Urubek. Zdarma jej využijí všichni obyvatelé města pod Špilberkem, kteří zaplatí je za stavební suť. Podnikatelé ukládají odpad za úplatu, přičemž příznivou cenovou politiku garantuje fakt, že SAKO disponuje koncovými zařízeními pro nakládání s odpady, jako je ZEVO a třídicí linka. Dostatek místa na ploše přes 6 100 metrů čtverečních umožní i vjezd velkých nákladních aut.

Je to logistická a ekologická úleva, říká primátorka

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) znamená velkokapacitní sběrný dvůr logistickou a ekologickou úlevu. „Leží totiž uprostřed mezi zařízením na energetické využívání odpadu a novou automatickou třídicí linkou. Odpad, který sem lidé odevzdají k recyklaci či k energetickému využití, se tak už nebude překládat a znovu někam převážet, ale rovnou se s ním bude dál pracovat,“ uvedla Vaňková.

Sběrný dvůr poslouží podnikatelům z metropolitní oblasti

Představitelé města počítají s tím, že sběrný dvůr na Jedovnické bude spádový pro všechny podnikatele z širší metropolitní oblasti a pro třetinu obyvatel města. „Jeho umístění a vybavení garantuje maximálně ekologické nakládání s odpady, úsporu dopravních nákladů a dává brněnskému odpadovému hospodářství ještě větší smysl,“ upřesnila primátorka.

Ročně se tam zpracuje 15 000 tun odpadu

Sběrný dvůr na Jedovnické je naprojektován tak, aby bez problému zvládl ročně zpracovat patnáct tisíc tun odpadu. Místo v něm najde plocha pro bezplatné odevzdávání pneumatik, další brněnský Re-Use point a také střepiště pro skleněný odpad. Areálem prochází fungující vlečka, část odpadu se k recyklaci bude přesouvat po železnici.

Nový sběrný dvůr nahradí nedávno uzavřené středisko v Líšeňské ulici

S pohodlnou dojezdovou vzdáleností poslouží nejenom Židenicím, ale například také Vinohradům, Líšni, Maloměřicím, Obřanům, Černovicím či Slatině a samozřejmě všem občanům města Brna. Otevřen je denně včetně víkendů. V pracovní dny od 7 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 17 hodin. Městská firma SAKO provozuje v Brně už více než čtvrt století asi 35 sběrných dvorů.