Dnešní Nedělní speciál míří na často diskutovanou fotovoltaiku v moravské metropoli. V těchto dnech totiž začala instalace solárních panelů na střechách dalších sedmi brněnských veřejných budov. Celkem tak v rámci projektu městské fotovoltaické elektrárny bude od dubna zapojeno 1 132 panelů na deseti objektech v majetku města. Projekt má na starosti firma SAKO Brno SOLAR, která plánuje během několika let postupně osadit fotovoltaickými panely střechy 650 městských budov.

Letos začínají školou i domovem seniorů

„Letos začínáme střechami Základní školy Merhautova, Domova seniorů na ulici Tábor a polikliniky na Lesné. Následovat budou střechy základní školy Sirotkova, administrativní budovy na Černovické, Domova pro seniory na ulici Vychodilova a základní školy Jana Babáka. Všechny budovy připojíme nejpozději do poloviny dubna,“ upřesnil náměstek primátorky René Černý (ANO), který je zároveň šéfem představenstva SAKO Brno SOLAR.

Výkon solární elektrárny naroste

Celkem se brněnská solární elektrárna rozroste o 455,7 kWp instalovaného výkonu. Loni společnost v rámci pilotního projektu zprovoznila dvě střechy objektů ve Vojtově ulici a v průběhu roku k nim přibyl ještě Dům s pečovatelskou službou v Horově ulici.

Letošní prioritou je razantní rozběhnutí projektu

Letos je pro městskou firmu prioritou co nejrazantnější rozběh samotného projektu. „Soustředíme se na především na objekty občanské vybavenosti jako jsou školská a zdravotnická zařízení, sportovní objekty a domovy pro seniory. V různých fázích projektové přípravy máme více než 50 objektů, jejichž střechy osadíme do konce roku. Další desítky objektů zadáváme do projektové přípravy,“ doplnil člen představenstva firmy Daniel Struž. Právě instalované projekty za 15 milionů korun podpořil Modernizační fond.

Energetická firma je „dcerou“ svozové společnosti SAKO

SAKO Brno SOLAR je dceřiná firma městské odpadové a svozové společnosti SAKO Brno. „Má na starosti rozvoj alternativních zdrojů energie a realizaci fotovoltaických systémů na střechách městských budov. Projekt brněnské solární elektrárny na střechách brněnských domů, přinese městu nejméně 43 gigawatt hodin solární elektřiny ročně a emise CO2 sníží o 36 tisíc tun,“ upřesnil mluvčí SAKO Brno Michal Kačírek. Během několika let chce Brno osadit střechy přibližně 650 budov, které jsou v majetku města nebo městských firem.