Brněnští popeláři začali v těchto dnech s odvážením vánočních stromků z ulic moravské metropole. První symboly uplynulých svátků se podle mluvčího městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno Michala Kačírka u černých popelnic objevily již 27. prosince, tedy bezprostředně po skončení Vánoc. Velký nápor se očekává v týdnu po tříkrálové neděli, kdy stromek odstrojuje a vyhazuje většina domácností. Některým z nich však vánoční stromek vydrží až do Hromnic.

Stromek patří na sběrný dvůr nebo vedle černé popelnice

„Vysloužilé vánoční stromky patří na sběrné středisko odpadů, odkud se odvážejí na kompostárnu. Další správnou možností je položit v předvečer svozu řádně odstrojený vánoční stromek vedle černé nádoby na směsný komunální odpad. Popelářský vůz jej pak v rámci standardního svozu odveze do areálu spalovny, kde se z něho vyrobí teplo a energie pro brněnské domácnosti,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN Michal Kačírek.

Zbavte stromek háčků a ozdob!

Podle něj by však měl být vánoční stromek v každém případě důkladně zbavený všech vánočních ozdob, řetězů a háčků. „Kmeny stromků v průměru nad pět centimetrů doporučuje SAKO Brno nařezat na přibližně metrové kusy. Silné a dlouhé kmeny není totiž lisovací zařízení svozového vozu schopné zpracovat a mohlo by se poškodit,“ vysvětlil mluvčí.

Do zoo ani do lesa symbol Vánoc nevozte

Nepotřebné vánoční stromky by Brňané podle Kačírka neměli odkládat na chodník, do parku či na jiné veřejné prostranství. A z prostorových důvodů nepatří ani dovnitř odpadové nádoby, ale vždy vedle ní. A neměl by se vyhazovat ani do lesa, do parku, do zoo, na chodník, k barevným kontejnerům nebo přes plot k sousedům.

 Odkud stromek neodvezou

„Chybou je také pokládat stromek vedle kontejnerů na tříděný odpad, k podzemním kontejnerům a k popelnicím na bioodpad. Vozy svážející tříděný odpad a vozidla obsluhující podzemní kontejnery nejsou k jejich sběru uzpůsobeny,“ upřesnil Kačírek.

Kam hodit rozbité vánoční ozdoby

Rozbité vánoční ozdoby patří podle popelářů do černé popelnice a papírové řetězy do modré. Pokud je papír mastný, voskovaný, či potažený fólií, pak by ho Brňané měli vyhodit do směsného komunálního odpadu, protože se nedá recyklovat.

Nevhodné dárky dejte do Re-Use centra

„Nefunkční světýlka, umělý stromek a vybité baterie osvětlení odevzdejte na sběrné středisko odpadů. Nevhodné dárky neházejte do popelnice, ale přineste na vybraný sběrný dvůr, kde funguje Re-Use centrum. Dárek si pak koupí někdo jiný a výtěžek jde na údržbu květinových záhonů ve městě,“ dodal Michal Kačírek.