Poplatky za psy, z krátkodobého pobytu i pro provozovatele restauračních zahrádek od příštího roku v některých brněnských městských částech vzrostou. Restauratéři v Brně-střed zaplatí mimo památkovou zónu za metr čtvereční a den deset korun místo dosavadních čtyř a dvacet korun místo šesti v historickém centru města. Změny týkající se místních poplatků schválili na svém posledním jednání zastupitelé města.

Radnice Brna-střed návrh na zdražení odůvodnila růstem náklady na úklid a údržbu veřejných prostranství. Místostarostka městské části Ludmila Oulehlová (ANO) již dříve ČTK řekla, že jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňující růst nákladů na úklid je častější prodej jídla a pití do jednorázových obalů. Provozovatelé zahrádek mohou získat poloviční slevu, pokud se budou podílet na úklidu. „Měli by si zejména udržovat pořádek na zahrádce a v blízkém okolí a uklízet odpadky, které mají původ v provozu restaurace. Dále je podstatné, aby na zahrádce měli odpadkový koš, který bude sloužit nejenom pro jejich hosty, ale i pro kolemjdoucí,“ míní Oulehlová.

Podnikatelé s tímto přístupem nesouhlasí

„Zvýšení na 20 korun je nesmysl, deset korun je přijatelných, ale bojíme se, že vznikne jakási šedá zóna. Kdo bude rozhodovat o tom, kdo dostane slevu a kdo ne? Nebo budeme mít uklizeno, někdo nám tam udělá nepořádek, vyfotí to a radnice nám slevu sebere a najednou jestli platíme deset, nebo 20 korun je pro nás velký rozdíl,“ řekl Zdeněk Sklenář, jednatel Zlaté lodi a několika dalších brněnských podniků. Podle něj už nyní musí provozovatelé podmínky plnit a o okolí svých podniků pečují. Potvrdila to také Oulehlová. „Možnost za tuto iniciativu získat slevu je spíše poděkováním z naší strany,“ poznamenala.

Svůj nesouhlas přišli podnikatelé vyjádřit také na středeční zastupitelstvo městské části

Požadovali poplatek deset korun, který nesouvisí se slevou. „Je tam zbytečně a pro nás akorát znamená nejistotu,“ nechali se slyšet. Podle tajemníka úřadu Petra Štiky je sleva součástí vyhlášky, a radnice by ji mohla přestat poskytovat zase až po změně dokumentu. „Chci všechny ujistit, že místní poplatky se budou vyměřovat se slevou. Nemusíte jít do sezony s obavou,“ uvedl.

V některých městských částech také od příštího roku radnice zvedly poplatek z krátkodobého pobytu

V Bohunicích, Králově Poli a Brně-střed vzroste z 21 korun na 40 za osobu a den. V Bystrci z 21 korun na 45 a v Kohoutovicích na 50. V Chrlicích lidé nově zaplatí místo dvou korun 20, stejně bude stát pobyt i ve Slatině, kde lidé dosud platili 12 korun. Poplatek v Žebětíně vzrostl z 20 korun na 30 a v městské části Brno-jih z 21 korun na 30.

Některé městské části zvýšily také roční sazbu poplatku za psy

V Bosonohách majitelé platili podle počtu psů a jejich umístění od 150 do 900 korun. Nyní je nejnižší sazba 200 korun a nejvyšší 1200 korun. V části Brno-jih zaplatí lidé od příštího roku za prvního psa v bytě 1500 korun a za každého dalšího 2250 korun. Dosud to bylo 1200 a 1800. Na stejné částky vzrostly ceny také v Kohoutovicích, kde lidé dosud platili 1100 a 1650 korun. Zdražení se týká také psů v rodinných domech.