Kompletní sanací za dva miliony korun prošla kaple svaté Anny, která stojí v samotném srdci areálu brněnské svatoanenské nemocnice. Jde o památkově chráněný svatostánek v neopalladiánském stylu od významného architekta Theophila Hansena. Jedinečná architektura z roku 1869 bohužel dlouhodobě trpěla vysokou vlhkostí, která se podepisovala na stavu zdiva, podlah i nosných sloupů. Slavnostní znovuotevření kaple se uskuteční 13. dubna, informoval zpravodajský portál BRŇAN mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Do kaple sloužící jako sklad zatékalo

Na špatném stavu kaple s vysokou mírou vlhkosti se podle něj odrážela blízkost zaniklého Svrateckého náhonu i zanedbaná péče v období komunismu – koncem dvacátého století prostor sloužil dokonce jako sklad. Do budovy zatékalo a docházelo k průsakům od nefunkční areálové kanalizace.

Minulá sanace byla nedostatečná

„V devadesátých letech minulého století sice došlo k sanaci, tehdejší možnosti však nebyly na tak vysoké úrovni a problém se vzlínající vlhkostí se nepodařilo vyřešit v dostatečné míře,“ popsal technický náměstek nemocnice Tomáš Hladík. Další pozitivní změna podle něj nastala při rozsáhlé rekonstrukci fasád Hansenovy budovy v roce 2010, během které byly odstraněny také poškozené omítky na přilehlé kolonádě a částečně i v kapli. Řemeslníci tehdy zároveň vyřešili dešťovou kanalizaci v okolí objektu.

Pod podlahy dali izolace

Další zdroj vlhkosti se podařilo odstranit předloni, kdy prošlo sanací vnější základové zdivo včetně úpravy drenážního systému. Projekt se tak mohl posunout k závěrečné fázi. „Řemeslníci museli odstranit podlahy, aby pod ně mohli doplnit vodorovné hydroizolace, které na podkladním betonu chyběly. Právě jejich absence způsobovala problémy se stále nadměrným vzlínáním vlhkosti,“ popsal Hladík.

Zaměřili se i na sloupy

Během oprav se řemeslníci zaměřili i na nosné sloupy. Ty nejvíc zasáhla vlhkost a následná krystalizace soli. „Na úpravu vertikálních ploch firma provádějící rekonstrukci zvolila vícevrstvý sanační omítkový systém, který je schopný díky plnivu s otevřenými póry absorbovat více vlhkosti i solí než běžné omítky,“ upřesnil Erlebach.

Opraví ještě venkovní sloupy

Kompletní sanaci šla do finiše ke konci února. Výjimkou jsou venkovní sloupy při vstupu z atria, které musejí s opravou počkat na příznivější klimatické podmínky. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně za rekonstrukci zaplatila přes dva miliony korun. „Jsme rádi, že díky rekonstrukci je naše kaple opět důstojným místem pro duchovní služby nejen pro pacienty“ dodal ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.