Během prodlouženého víkendu zamířily do zasažených obcí pomáhat stovky dobrovolníků a podle hejtmanství se vše obešlo bez problémů. „Pokud někdo chce pomoct, ať už v pracovní dny, nebo o víkendu, budeme rádi,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

O dlouhodobé náhradní bydlení projevilo zatím zájem 24 rodin. „Máme pro ně nachystané různé nabídky, včetně mobilního ubytování. S hledáním jim pomůžou neziskové organizace, budeme mít k tomu ještě další jednání,“ upřesnil Grolich. Dnes by měly obce kraji dodat i detailnější soupis škod, které jsou potřebné pro jednání s pojišťovnami a organizaci pomoci od státu.

Hasiči se teď soustředí zejména na demolice. „Evidujeme ještě 41 požadavků, vyčlenili jsme na to čtyři oddíly. Bourací práce bychom měli ukončit v průběhu příštího týdne. Celkový počet domů, které mají jít k zemi, se ustálil na čísle 185,“ prohlásil za Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje velitel zásahu Michal Hlavička.

Všechny obce, s výjimkou Moravské Nové Vsi, jsou od středy otevřené, dobrovolníci mají nově umožněný vjezd. „Nadále kontrolujeme vyjíždějící auta, abychom předešli krádežím materiálu. Dopravu budeme filtrovat už jen v Moravské Nové Vsi, kde by větší provoz působil problémy. Přesto apelujeme na všechny řidiče, kteří míří do ostatních obcí, aby raději parkovali mimo ně a neblokovali na silnicích dopravu,“ zdůraznil ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.