Ve věku 94 let zemřel v Paříži spisovatel Milan Kundera, který patří k nejvýznamnějším českým autorům minulého století. Informaci dnes potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny (MZK) v Brně Anna Mrázová. Brněnský rodák Kundera žil od roku 1975 ve Francii, francouzsky také psal. K jeho nejznámějším dílům patří romány Žert, Nesnesitelná lehkost bytí či soubor povídek Směšné lásky.

Zemřel doma po dlouhé těžké nemoci

Spisovatel českého původu, který se narodil 1. dubna 1929 v Brně, zemřel podle sdělení MZK v úterý ve svém pařížském bytě, a to po dlouhé nemoci. Datum úmrtí potvrdilo i francouzské nakladatelství Gallimard v prohlášení, které cituje agentura Reuters. Gallimard vydával Kunderova díla ve Francii.

Po sovětské okupaci ho zakázali

Kundera patřil k výrazným postavám politické oblevy 60. let a také k těm, kterým bylo po sovětské invazi do Československa v srpnu 1968 brzy zakázáno svá díla vydávat. Po emigraci do Francie v roce 1975 se stal jedním z kmenových autorů pařížského nakladatelství Gallimard. Česky jeho tvorbu vydávalo exilové nakladatelství 68 Publishers manželů Škvoreckých.

Žil v Paříži

Nositel řady ocenění navštívil po listopadu 1989 několikrát Československo i Českou republiku, stále ale žil s manželkou Věrou v Paříži. Od 80. let psal své knihy ve francouzštině, pro část veřejnosti je proto znám spíše jako francouzský autor s českými kořeny. V roce 1979 byl zbaven českého občanství, které mu bylo navráceno až v roce 2019.

Patřil k nejpřekládanějším autorům

Kundera patřil k nejpřekládanějším autorům, kteří psali v češtině. „Jeho dílo bylo vydáno ve čtyřiapadesáti světových jazycích a ve více než třech tisícovkách vydání,“ uvedla MZK. Mezi největší literární pocty pro spisovatele, který byl několikrát označen za horkého kandidáta na Nobelovu cenu za literaturu, bylo vydání jeho díla v řadě La Pléiade nakladatelství Gallimard v roce 2011.

Na ambasádě bude kondolenční kniha

Na českém velvyslanectví v Paříži bude k dispozici kondolenční kniha, kvůli francouzskému státního svátku 14. července se ještě hledá přesné datum, řekl český velvyslanec ve Francii Michal Fleischmann. V úvahu podle něj přichází také výstava Kunderových kreseb, které byly nedávno představeny v Českém centru v Paříži. Podobná akce je ale podmíněna souhlasem Věry Kunderové, podotkl velvyslanec. Bilanční výstava Kunderova života je k vidění v Českém centru v Paříži, sdělil jeho ředitel Jiří Hnilica a připomněl, že ve sbírkách centra je také literátovo dílo v celém rozsahu.