Firma kvůli suchu letos svolala už třetí schůzku pracovní skupiny. Největší moravskou řekou Moravou protéká ve Strážnici 4,2 metru krychlových za sekundu, což je asi osmina toho, co by v řece mělo v tomto období téct.

„Tentokrát jsme se (při jednání pracovní skupiny) věnovali také aktuálnímu záměru navýšit hladinu vody ve vodní nádrži Nové Mlýny o 35 centimetrů. Zejména přítomní zástupci závlahářů hodnotili tuto aktivitu velmi pozitivně,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Třetího jednání se zúčastnili zástupci krajských vodoprávních úřadů, vodárenských společností, odběratelé vody na závlahy, lidé z ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí, zástupce energetických společností a dalších organizací.

Státní podnik na jednání představil i možné scénáře vývoje situace se zásobami vody ve vybraných vodních nádržích do konce roku 2019. „Pracujeme s různými scénáři, tedy i se scénáři, že by se mohlo extrémní sucho opakovat. V letošním roce jsou všechny dodávky vody zajištěné, ale v následujících letech se může situace zhoršit. Proto již od listopadu roku 2017 probíhá mimořádná manipulace na vodní nádrži Vranov a máme o ni požádáno také na vodní nádrži Hubenov a Vír,“ uvedl generální ředitel.

Kvůli suchu a zvýšeným potřebám vody klesají hladiny ve vodních nádržích. Nádrže letos podle povodí dokazují svůj význam a zabezpečují dodávky vody pro obyvatele, ale také pro zachování ekosystému v řekách. „Naše nádrže od července do konce srpna vydaly pro potřeby obyvatel a pro zachování života v řekách o 64,7 milionu metrů krychlových vody více, než do nich za stejné období přiteklo. Pro představu je to takové množství vody, které při průměrné spotřebě 100 litrů na den spotřebuje asi 1,8 milionů obyvatel za celý rok,“ dodal Gargulák.