Zhruba v polovině Čech meteorologové odvolali smogovou situaci vyhlášenou o víkendu kvůli písku ze Sahary. Situace dál platí v části Čech, Moravy i Slezska. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Písek přivátý z Afriky výrazně zvyšuje zhruba od soboty koncentraci polétavého prachu v ovzduší na většině území Česka.

Smogové situace v jednotlivých regionech ČHMÚ vyhlašoval kvůli saharskému písku postupně od soboty. Dnes ráno tak ještě platily v celých Čechách a také v Moravskoslezském kraji a Brně. Dnes ji meteorologové odvolali v Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině.

Na síti X pracovníci ústavu uvedli, že ve zmíněných regionech už neočekávají opětovný nárůst koncentrací prachu. Smogu aktuálně přibývá na východě Česka, ale nové smogové situace ČHMÚ již vyhlašovat nebude. „Na Moravě a ve Slezsku koncentrace aktuálně stoupají. Klesnout by měly až po přechodu studené fronty od západu ve večerních hodinách. Protože očekáváme do 24 hodin pokles koncentrací, pro Jihomoravský, Zlínský a Olomoucký kraj nebudeme smogovou situaci vydávat. Nejsou naplněna kritéria pro vydání smogové situace,“ oznámili meteorologové.

Smogovou situaci ČHMÚ vyhlašuje, když alespoň na polovině stanic v daném regionu překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic PM10 prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tuto hodnotu.

Koncentrace prachových částic za 24 hodin byly nad 100 mikrogramy na metr krychlový dnes před 12:30 podle webu ČHMÚ stále na řadě míst v Česku. Vysoké byly především v Moravskoslezském kraji, kde na několika místech dokonce krátkodobé, hodinové koncentrace prachu přesahovaly 200 mikrogramů na metr krychlový.

Kvůli smogové situaci by se měli lidé podle ústavu vyvarovat venku námahy. Platí to hlavně pro lidi vyššího věku, malé děti nebo lidi s chronickými dýchacími potížemi či srdečním onemocněním.