Výstavbu druhé etapy nové mateřské školy zahájili letos v Šaraticích na Vyškovsku. Po jejím dokončení budou k dispozici celkem 3 oddělení vždy pro 25 dětí. První etapu přitom zkolaudovali a uvedli do provozu k loňskému 1. září. Šaratické děti tak získaly k užívání jedno oddělení s veškerým potřebným zázemím. Další dvě třídy budou k dispozici po dokončení probíhající 2. etapy. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval starosta obce Karel Kalouda (KDU-ČSL).

Kvůli vysoké finanční náročnosti rozdělili záměr na dvě etapy

„Z důvodu velké finanční náročnosti byla realizace rozdělená na dvě na sebe navazující etapy. V první byla pro ilustraci postavená hrubá stavba celého objektu včetně střechy, společného technologického vybavení, přístupových komunikací a parkovacích míst. To všechno kvůli tomu, abychom mohli zkolaudovat a užívat alespoň jedno nové oddělení,“ uvedl Kalouda.

První etapa přišla na 44 milionů

Za první stavbu obec zaplatila asi 44 milionů korun, z toho 20 milionů tvořila státní dotace. „V druhé etapě dokončíme dvě zbývající oddělení včetně hrací plochy a zázemí na střeše. To vše za dalších zhruba 24 milionů korun. I tentokrát bychom si rádi pomohli dotačními penězi, o které se ucházíme v rámci Integrované strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti,“ upřesnil starosta.

Původní školka se už nedala rozšiřovat, stavěla se nová

Podle Kaloudy se původní mateřinka už nedala rozšířit a obec tak musela reagovat na zvyšující se poptávku tím, že přistoupila k výstavbě nové mateřské školy. „Myšlenka postavit v Šaraticích novou školku není přitom záležitostí posledních roků. Situace s nedostatečnou kapacitou předškolního vzdělávání se opakuje již více jak 20 roků a vždy se při zápisech řešilo, koho musíme a koho ještě můžeme přijmout,“ vysvětlil Kalouda.

Kapacity nabídnou i dětem mladším tří let

Původní budovu MŠ jen opravovali, aby splňovala stále rostoucí požadavky hygieny. „Po dokončení stavby budeme moci nabídnout předškolní vzdělávání i v posledních letech často diskutovaným dětem, které ještě nepřekročily věkovou hranici tří let a možná pomůžeme i maminkám v sousedních obcích,“ doplnil starosta.