V Sokolnicích vznikne za 97 milionů přístavba domova seniorů se 48 lůžky

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Jihomoravský kraj vybuduje za 97,4 milionu korun přístavbu domova seniorů v Sokolnicích na Brněnsku, která nabídne 48 lůžek. Díky tomu z objektu zmizí čtyř až šestilůžkové ložnice a zůstanou pokoje maximálně se třemi lůžky.

Nyní má domov 120 lůžek. Po dostavbě tří nových pavilonů se do nich přemístí 20 lidí, kteří vyžadují zvláštní režim, a 28 nových klientů ještě domov přijme. Práce by měly být hotové do konce listopadu příštího roku. Z celkových nákladů poskytne ministerstvo práce a sociálních věcí dotaci kraji ve výši 33 milionů korun.

Budovy budou nízkoenergetické, nepodsklepené a se sedlovou střechou. Spojovací část bude mít dvoulůžkové výtahy. Součástí stavby bude vybudování komunikace uvnitř areálu a 14 parkovacích stání. V každém ze tří pavilonů bude po 16 lůžkách. V přízemí bude 30 lůžek, 18 zbylých v patře pavilonů.

Spodní patro bude podle kraje sloužit seniorům s Alzheimerovou chorobou, pokročilou demencí, výrazně sníženou hybností nebo imobilním lidem. Vyšší patro budou obývat mobilní senioři.

„Zejména ti imobilní nemají dnes možnost si plně užívat krásného prostředí a atmosféry parku, který kolem zařízení v Sokolnici je. Přístavba jim to umožní, protože bude zcela bez bariér," uvedla krajská radní Jana Leitnerová (Piráti). Kolem nových budov je v plánu i zahrada s vodními prvky.

Podle radního pro investice Vladimíry Šmerdy (ODS kraj projekt uskutečňuje metodou Design&Build, která slučuje funkci projektanta a zhotovitele. "Na základě výběrového řízení jsme vybrali společnost PSG Construction z Otrokovic," řekl Šmerda.