Výstavu železničních a tramvajových modelů ze 30. až 90. let minulého století s názvem Jízdenky, prosím! si mohou od středy prohlédnout návštěvníci Technického muzea v Brně. Uvidí sbírku železničního nadšence Lubomíra Kysely, kterou brněnské muzeum převzalo po jeho loňském úmrtí. V jedné části výstavy budou mít děti možnost vyzkoušet si roli výpravčího či průvodčího, uvedl v tiskové zprávě kurátor výstavy Zbyněk Rederer.

Sbírku rozšiřoval desítky let

Kysela svoji sbírku rozšiřoval desítky let, železnici a MHD se věnoval celý život a mimo jiné byl správcem Muzea MHD v Praze-Střešovicích. Jeho modely představují reálnou železnici s okolím. Na kolejích návštěvníci uvidí parní, motorové i elektrické lokomotivy, různé druhy osobních i nákladních vozů i speciální podnikové vozy. „Sbírka je až na několik výjimek v měřítku 1:45, tedy v oficiálním měřítku značeném 0. Rozchod modelových kolejí tak činí 32 milimetrů,“ vysvětil Rederer.

Součástí výstavy je i takzvaný Nekonečný vlak

Součástí výstavy budou také historické fotografie z reálného provozu včetně některých snímků i z 19. století. Výstava je sice pro všechny generace, nejvíce má ale oslovit děti. „Dalším prvkem proto bude takzvaný Nekonečný vlak. Tento projekt se narodil v Ostravě začátkem loňského roku a od té doby cestuje po Moravě a Slezsku. Různorodé dřevěné vagony vyrábí děti ve školách podle šablon. V současné době čítá přes 700 vagonů. I v Brně jej budou moct děti doplňovat o další,“ řekl Rederer.

Děti si vyzkouší roli výpravčího a průvodčího

V části, kde si děti mohou vyzkoušet roli výpravčího a průvodčího, bude k dispozici dřevěná dráha s magnetickými vlakovými soupravami a okolní krajinou. V jednom z koutků budou skládačky, omalovánky a kvízy ze železniční historie. Výstava bude od 17. dubna otevřená do 25. srpna.