V brněnských Žabovřeskách vrcholí přípravy na zatím největší street party Minská open 2023, která se uskuteční v pátek 23. června. Ten den se pro dopravu uzavře dopravní tepna Horova/Minská, aby se právě toto území dlouhé bezmála 1,5 kilometrů proměnilo na pár hodin v koridor zábavy, ale také dobrého jídla a pití místních žabovřeských firem. Informoval o tom žabovřeský starosta Filip Leder (KDU-ČSL) s tím, že organizaci akce má na starosti kulturní centrum Rubín.

Budou se bavit do noci

„Uzavření lokality začne chvíli před začátkem tak, aby mohla být akce slavnostně v 17 hodin zahájena a zábava mohla pokračovat do sobotní druhé ranní hodiny,“ upřesnil starosta. Organizátoři letos rozsah street party upravili a k celé akci se připojil i prostor fotbalového hřiště FC Svratka.

Před čtyřmi lety přišlo 30 tisíc lidí

„Poslední street party Minská OPEN – Veselé prázdniny, proběhla v Žabinách v roce 2019, pak přišla pandemie covidu a výstavba II. etapy VMO Žabovřeská, kvůli které nebylo možno získat patřičná povolení a realizovat dopravní omezení území v rozsahu, který je pro tento formát akce potřeba. Zkrátka, museli jsme si všichni počkat. A o to víc se na letošní ročník těšíme, vždyť při tom posledním navštívilo akci přes 30 tisíc návštěvníků,“ uvedl Leder.

Symbióza obce a podnikatelů

Specifikem akce je, že je pro návštěvníky zdarma a organizačně i programově ji plně pokrývá sama městská část. Akce probíhá v symbióze obce s místními podnikateli, kteří mají prodejnu v lokalitě Minská a Horova, nebo s těmi, kteří mají v Žabovřeskách sídlo firmy, případně zde vlastní zde nemovitost. „Celé akce se podnikatelé účastní a nabízí tak skutečný mix chutí, vůní a drinků, které si jen člověk může přát. Nutno podotknout, že právě místní příslušnost je jednou z trvalých podmínek možnosti prodeje na této akci,“ sdělil starosta Žabovřesk.

Deset hodin zábavy

Pátý ročník street party Minská OPEN nabídne desetihodinový program na třech místech. Hlavním místem zábavy je od začátku do konce prostor u radnice na Horově. „Zde vyroste hlavní podium a na travnaté ploše se vystřídají aktivity pro děti s večerním překvapením pro všechny. Místem s bohatou nabídkou aktivit pro děti a druhým podiem je fotbalové hřiště FC Svratka. Na Burianově náměstí u kapličky bude třetí místo, které návštěvníci nesmí minout. I zde se mohou těšit na hudební i pohádkový program. Ovšem právě zde, zhruba v polovině trasy street party, bude díky posezení ve stínu kapličky svatého Václava hlavní sedící a konzumační zóna,“ přiblížil programové schéma akce Filip Leder.