fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Vánoční stromečky se začnou u řetězců prodávat příští týden

Ceny by měly být podobné jako loni, kdy stromky stály od 300 do 900 korun.
christmas-bauble-1869989-1920

Foto:

redakce (MOŠ) ilustrační

Prodeje vánočních stromků před obchodními řetězci by měly začít příští týden, například Mountfield je začne nabízet od příštího čtvrtku, před obchody Kaufland se objeví od soboty. Společnost Ahold, která prodává pod značkou Albert, očekává začátek prodeje stromků spolu s nástupem adventu. Zástupci řetězců očekávají větší zájem o živé stromy, podle mluvčí Globusu Rity Gabrielové mají zákazníci v posledních letech zájem o „čerstvost“. Ceny by měly být podobné jako loni, kdy stromky stály od 300 do 900 korun, některé prémiové kusy se ale prodávaly i za 1400 korun.

Podle Gabrielové ceny v Globusu zůstávají u umělých i živých stromků na úrovni loňska. „Očekáváme opět silnou poptávku po všech druzích vánočních jehličnanů, a proto jsme oproti loňsku ještě navýšili objednávky u našich dodavatelů,“ uvedla. Zdá se, že letos ani zde nebudou muset zákazníci sáhnout hlouběji do peněženky. Globus živé stromky většinou umisťuje do venkovních zahrad, aby nebyly ve vytopených hypermarketech.

„Ceny zůstávají víceméně na stejné úrovni loňského roku,“ sdělila ČTK mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová. Řetězec očekává meziroční nárůst zájmu o zhruba 30 procent u přírodních stromků. „Prodáváme oblíbené kavkazské jedle,“ dodala.

Ahold před vybranými obchody bude nabízet stromky do Štědrého dne. „Z našich průzkumů z minulých let víme, že vůně čerstvého jehličí je pro Čechy symbolem Vánoc, takže zájem o živé stromky je dlouhodobě velký,“ uvedla mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Také podle mluvčího Sdružení pěstitelů vánočních stromků Františka Valdmana zůstaly ceny za jedle, smrky i borovice na loňské úrovni. „Na evropském trhu se ceny nezvyšovaly, takže neporostou ani u nás. Mohou se měnit místně, protože je ovlivňuje cena nájmu pozemků i rostoucí mzdy,“ dodal. Ceny tak budou u jedlí začínat na 550 korunách za strom, u smrků na 300 až 400 Kč podle druhu a cena borovic od 300 do přibližně 500 korun.

 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT