Ačkoli se může zdát, že zima konečně přeje venkovním sportům, bruslení zatím určitě ne. Brněnští strážníci během čtvrtka měřili tloušťku ledu na brněnských vodních plochách. Pro pohyb lidí není bezpečná žádná z nich. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Městská policie před víkendem, během něhož se navíc očekává oteplení, apeluje na návštěvníky rekreačních oblastí, aby na hladinu nevstupovali,“ popsal Ghanem.

Poříční jednotka zkontrolovala hned několik lokalit Brněnské přehrady, mezi nimi i přístaviště, Rokli a Sokolské koupaliště. Síla ledu však nikde nepřesáhla šest centimetrů. Za bezpečnou tloušťku ledu se považuje minimálně dvanácticentimetrová síla. „Nás to fakt mrzí, s děckama jsme tu co víkend a bruslení jim slibujeme od prosince,“ popsala návštěvnice brněnské přehrady. Obdobně reagovali i další kolemjdoucí.

„Někde byly hodnoty ještě nižší. V Medlánkách krusta nepřerostla čtyři a půl centimetru, okolo pěti centimetrů hlásí strážníci z Holásek, od chrlického biotopu i ze Splavisek,“ doplnil Ghanem.

Jedna nádrž, několik hodnot. Nebezpečí u rybníků je hlavně ve vodních proudech

Zrádnost přírodního ledu dobře ilustruje Žebětínský rybník. U břehů naměřila poříční jednotka šest centimetrů, v prostředku devět centimetrů a mezi těmito plochami pouhé čtyři centimetry.

Oproti všem ostatním vykazují nejvyšší hodnoty vodní plochy v Mariánském údolí

Na prvním rybníku dosáhla tloušťka ledu deseti, na druhém sedmi a na třetím osmi centimetrů. Osm centimetrů mají i rybníky v Jehnicích. „My nesmutníme, já věřím, že se dočkáme. Syn dostal nové brusle pod stromeček, tak chodíme na led alespoň koukat, je tady krásně,“ řekla mladá maminka v Mariánském údolí.

Obvykle se jako relativně dostatečná uvádí alespoň dvanácticentimetrová tloušťka, ačkoliv na přírodních vodních plochách nejde nikdy garantovat bezpečný pohyb. Kvalitu ledu totiž ovlivňují vodní proudy a vznikat v něm mohou i nebezpečné vzduchové kapsy, které nejsou z povrchu vidět.

„Strážníci vstup na zamrzlé vodní hladiny v Brně nedoporučují, a to i s ohledem na předpověď počasí slibující oteplení. Led je stále příliš tenký a pohyb po něm nebezpečný,“ uzavřel Ghanem.