Fakultní nemocnice Brno eviduje za loňský rok 6118 porodů, z nichž bylo 1523 císařským řezem. Sdělila to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Při porodech se narodilo 6249 dětí. Rozdíl způsobují vícečetné porody. Kromě dvojčat přišla na svět i jedna trojčata. Nemocnice je největší porodnicí v České republice. V plánu je výstavba nového gynekologicko-porodnického pavilonu za dvě miliardy korun, který sloučí dvě několik kilometrů vzdálená pracoviště.

Více dětí se narodilo na Obilním trhu

Celkem 3218 dětí se narodilo na pracovišti Obilní trh v centru města a 3031 v sídle nemocnice v Bohunicích, kde má v příštích letech vzniknout i nový pavilon. Z celkového počtu porodů bylo 1523 císařských řezů. „Důvod císařského řezu je vždy podložen jasnou medicínskou indikací. Pokud je zřejmé, že bude porod veden císařským řezem, může být termín porodu naplánován předem. Jsou ale i akutní případy, kdy se důvody k zákroku objeví až během započatého porodu,“ uvedla Plachá.

Dává se přednost lokální anestezii

Trendy se ale v posledních letech mění. Zásadní změnou je preference svobodné anestezie, a to epidurální nebo spinální cestou. Žena tedy nemusí být zcela uspaná, ale jen lokálně. „Tento postup umožňuje okamžitý kontakt novorozence s matkou a eliminuje přestup anestetik do oběhu dítěte. Následně je možné časné přiložení k prsu,“ uvedl primář porodnické kliniky Lukáš Hruban.

Partnera pustí i k císařskému řezu

Podle něj je trendem také přítomnost partnera na sále při císařském řezu a případně při prvním ošetření dítěte. „Velmi populární je také bonding prováděný partnerem po dobu do dokončení operačního výkonu. Pokud to situace umožňuje, ponecháváme i po porodu císařským řezem novorozence několik minut na pupečníku, než je provedeno jeho přerušení,“ dodal Hruban.

Doprovod u porodů je vítaný

Přítomnost doprovodu u všech porodů vítá, protože známá osoba vede k pocitu jistoty a omezení obavy z neznámého. Strach totiž podle odborníků zvyšuje napětí a umocňuje vnímání bolesti.