Evidovaných trestných činů v okresních i krajském městě za posledních pět let obecně ubylo. V Brně policie v roce 2013 evidovala podle mluvčího Pavla Švába 15.560 trestných činů, každý následující rok znamenal pokles zhruba o 1000. V roce 2017 policie v Brně evidovala 10.391 trestných činů. Z toho necelých 6600 případů se týkalo majetkové kriminality, policisté řešili i více než 4000 prostých krádeží. "Bezpečnost v ulicích pomáhají zvyšovat také strážníci městské policie. Ta se zapojuje například do řízení dopravy, nabízí preventivní programy či pomáhá s organizací větších akcí," připomněl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Například ve Znojmě policie v roce 2013 řešila 1136 trestných činů, za loňský rok 848. "Je jasný setrvalý trend, který ukazuje na výrazné zlepšení bezpečnosti a ochrany majetku na území města Znojma. Odrazilo se to i v počtu nedopravních přestupků řešených znojemskými strážníky, kterých v roce 2015 bylo ještě 1524, ale v roce 2017 poklesly na 965 případů," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Obdobně je tomu například i v Břeclavi. "Bezpečnostní situace v Břeclavi se za posledních pět let určitě zlepšila. Kromě obecného poklesu trestné činnosti se na tom bezesporu podílela i opatření realizovaná břeclavskou radnicí – rozšíření kamerového systému či zřízení funkce asistentů prevence kriminality z řad romských spoluobčanů," uvedl mluvčí města Jiří Holobrádek.

Kamerové systémy v uplynulých pěti letech kromě Břeclavi rozšířila i další města, například ve Vyškově přibyly tři, v Blansku jedna. V Brně jen za letošek přibyly bezpečnostní kamery na Moravském náměstí, také Rooseveltově a Benešově ulici, celkem za 2,4 milionu Kč, uvedl mluvčí radnice Filip Poňuchálek. Letos ale ještě přibudou další, a to v Bystrci, v Židenicích na Staré Osadě, na Ústředním hřbitově či na fotbalovém stadionu v Srbské.

Některá města také plánují modernizaci kamerového systému, a to z analogového na digitální. Týká se to například Vyškova, kde ve městě aktuálně funguje 15 kamerových bodů. Po digitalizaci jich přibude.