Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně se ve spolupráci s firmou Steinhauser Tišnov zaměří na zakázané stimulátory růstu obsažené v mase. V první fázi budou zkoumat prasata, plánují i pokus na drůbeži. Cílem projektu je najít účinný způsob, jak odhalit záměrně maskované zneužívání stimulátorů při výkrmu hospodářských zvířat, uvedla v tiskové zprávě mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Čtyři skupiny zvířat budou dostávat jiné steroidní hormony. Následně budou vědci analyzovat změny orgánů a vybraných tkání. „Cílem je najít takové markery, které mohou spolehlivě odlišit vzorky s aplikovanými steroidy od kontrolní skupiny. Na jejich základě sestavíme metodiku, která státní veterinární službě pomůže při odhalování zneužívání steroidních látek ve vepřovém mase,“ uvedl Zbyšek Sládek z ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat.

Všechny vzorky budou pocházet z prasat, vědci budou zkoumat jejich svalovou tkáň a pohlavní aparát

„V předchozím projektu jsme používali samčí pohlavní hormon testosteron, jeho chemický derivát nandrolon a mix těchto dvou zmíněných látek. V novém projektu jsme vyměnili testosteron za stanozolol, který je další z mnoha zneužívaných látek na trhu,“ řekla členka týmu Kristýna Skoupá. Podle odborníků mají anabolické steroidy řadu efektů. Nejvíce žádoucím a viditelným je zvětšení svalové tkáně. K vedlejším efektům patří abnormální sexuální chování, snížení kvality a počtu spermií, atrofie varlat, neplodnost, poškození jater a ledvin, zvětšování srdečního svalu, atrofie mozku, a tím i změny v chování.

Cílem projektu je vytvořit nástroj, který zabrání výskytu a přenosu zakázaných látek v potravním řetězci s negativním vlivem na zdraví zvířat i spotřebitelů

„Některé studie tvrdí, že doposud neexistuje přímý důkaz, že konzumace masa ze zvířat způsobuje u konzumentů stejné vedlejší efekty. Jiné studie prokazují efekt na předčasné pohlavní dospívání, neplodnost nebo změny v chování, především u dětí. Celosvětově je tedy používání steroidních hormonů pro výkrm hospodářských zvířat v určitých limitech povoleno. Výjimkou jsou státy Evropské unie a pár dalších, které jejich používání právě z důvodů potenciální hrozby pro lidi přísně zakázaly,“ dodala Skoupá.