Mezinárodní projekt vedený brněnskou společností TRL Space se blíží k tomu, aby dostal českou vlajku na Měsíc. Na svou činnost totiž získal další finance od Evropské vesmírné agentury (ESA), uvedla dnes TRL Space v tiskové zprávě. Projekt se nyní přesouvá do fáze, kdy se zaměří na přesný design celé mise s názvem Lunar Geology Orbiter (LUGO).

„Naším cílem je vyslat k Měsíci sondu, která nám umožní určit, co tvoří zvláštní sopečné útvary, tzv. Irregular Mare Patches, které se na jeho povrchu nachází, a tím odhadnout jejich stáří,“ sdělil vedoucí vědeckého týmu Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Podle Brože se vědci nemohou shodnout, jestli jsou tyto sopečné útvary staré několik miliard let a tvořené napěněnou lávou, či zda jsou staré 100 milionů let a tvořené utuhnutou lávou. Právě na nejasnosti ohledně stáří vulkanické aktivity na Měsíci hodlá podle TRL Space mise LUGO odpovědět.

Finální návrh mise by měla společnost představit za půl roku, a to včetně designu sondy a jejího vědeckého vybavení

Sonda bude podle TRL Space vážit zhruba 200 kilogramů a bude obsahovat mimo jiné italský penetrační radar, estonskou úzkoúhlou kameru či finský hyperspektrální sensor. TRL Space ve spolupráci s centrem HiLASE vyvíjí pro sondu také unikátní laserový radar s názvem LiDAR.

„Mise LUGO je nejkomplexnější a největší vesmírná mise vedená novými členskými státy ESA a svým rozsahem nemá mezi státy střední a východní Evropy obdoby,“ řekl architekt mise Petr Boháček z TRL Space a dodal, že součástí vědeckého týmu mise je 18 organizací a také významní vědci mimo jiné z USA, Itálie nebo Německa.

Podle výkonného ředitele TRL Space Petra Kapouna povede poprvé česká či východoevropská firma mezinárodní misi pod hlavičkou ESA. „Součástí rozhodnutí o pokračování mise byla také řada doplňujících otázek a komentářů od představitelů ESA, které potvrdily, že je naše společnost vnímána jako plnohodnotný partner, který má důvěru být zodpovědný za vedení mise od A do Z,“ zdůraznil Kapoun.

TRL Space je česká kosmická společnost zaměřená na stavbu družic a sond. Sondu mise LUGO vyšle na oběžnou dráhu Měsíce do roku 2030, uvedla společnost.