Většině památek na jihu Moravy letos ubyla třetina návštěvníků

Zahájení sezony zpožděné o tři měsíce, její předčasné ukončení v polovině října, výpadek zahraničních návštěvníků a zrušené zájezdy škol i seniorů stály většinu státem spravovaných památek na jižní Moravě přibližně třetinu návštěvníků.

  • Foto

    zamek-lednice.com

Tyto údaje poskytla Územní památková správa v Kroměříži, pod kterou jižní Morava spadá.

Jedinou výjimku mezi 12 státními památkami v kraji představuje hrad Bítov, který se tyčí nad Vranovskou přehradou. Právě jeho blízkost k oblíbené rekreační oblasti letos přispěla k tomu, že nejenže se přes léto podařilo vyrovnat propad návštěvnosti z jarních měsíců, ale branami hradu prošlo dokonce o 1652 návštěvníků víc než loni za celý rok.

"Všechny penziony v okolí byly obsazené, lidé chodili opravdu hodně. Díky tomu se nám povedlo jarní výpadek dohnat, přestože jsme museli zavřít o tři týdny dřív," řekl ČTK kastelán hradu Jan Binder. Vzhledem k vývoji pandemie nepočítá s tím, že by se Bítov ještě letos pro návštěvníky otevřel, byť třeba na vánoční akce.

Spolupráce s penziony v okolí se vyplatila vedení zámku v Lysicích. V balíčcích ubytovaným hostům nabízí výhodnější vstupné. I když ve srovnání s loňskou sezonou přišlo návštěvníků méně, pokles byl pouze o desetinu.

"Kdybychom mohli mít otevřeno do konce roku včetně dvou původně plánovaných adventních víkendů, snížili bychom ztrátu návštěvníků maximálně na tisíc. Bohužel takto byl propad ve srovnání s loňskem větší," poznamenala kastelánka Martina Rudolfová.

Naopak výrazné úbytky jsou patrné na návštěvnosti nejoblíbenějších památek, jako je zámek v Lednici, kterému ve srovnání s loňským rokem ubyla třetina návštěvníků. "Je to kombinace odlivu cizinců, zrušení zájezdů a také toho, že jsme museli mít zavřeno jak na Velikonoce, tak na oba květnové svátky. A přijdeme i o svátky podzimní," konstatovala kastelánka zámku Ivana Holásková.

Dřívější uzavření památek pro návštěvníky využívá většina kastelánek a kastelánů k zazimování památek nebo k úklidu částí hradů a zámků, na který běžně není prostor. Nerušeně mohou pokračovat i zahájené opravy.

Státní památky v celé České republice letos navštívilo 3,6 milionu lidí, což v meziročním srovnání představuje pokles o milion. Výnosy se propadly souhrnně o 190 milionů korun.

Zdroj: 
čtk