Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, ve svém množství srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI v Brně poskytl Český sociálněvědní archiv ČR.

Zajímavá čísla

Pěstováním ovoce se konkrétně zabývá 55 procent domácností, dalších 7 procent o tom uvažuje, 11 procent ovoce a zeleninu sice v současnosti nepěstuje, ale dříve pěstovalo, a 27 procent domácností o tomto kroku neuvažuje vůbec.

Zdroj jídla pro téměř pětinu domácností

„Když se podíváme na tato data podrobněji, tak pro 19 procent domácností jsou doma pěstované potraviny důležitým zdrojem na úrovni nákupů v obchodech,“ uvedl výzkumník SYRI a Akademie věd ČR Jan Vávra. Dalších 37 procent domácností bere své vypěstované potraviny jako doplňující zdroj, který pro tyto domácnosti má určitý význam i co do množství.

Desetina obyvatel si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu

„Zajímavostí je, že když výsledky vztáhneme na celou populaci, tak asi pro 10 procent domácností je pěstování důležitým zdrojem ovoce a zeleniny. Což je víc domácností, než kolik jich podle předchozích výzkumů nakupuje online či na dovážku,“ doplnil Vávra, jenž už v minulosti upozorňoval na význam zahrádkaření, který se mírně zvyšuje.

Polovina domácností se věnuje zahrádkaření

Tento trend podle něj ještě podpořila pandemie koronaviru a nyní ho podpořil i růst cen. Této činnosti, která je ve společnosti hluboce zakořeněná, se dlouhodobě věnuje zhruba polovina všech českých domácností a v poslední době lze sledovat mírně rostoucí trend. „Spíše, než potravinová soběstačnost je ale motivací potravinová suverenita, kladoucí důraz na možnost vybrat si své zdroje potravin,“ řekl Jan Vávra.

Data o pěstování potravin sledují průběžně

Vědci sledují data o pěstování potravin kontinuálně. Tedy nejen v době pandemie, ale i nyní díky datové základně SYRI, kterou zajišťuje právě Český sociálněvědní archiv ČR. Analýza kontextu zahrádkaření může poskytnout řadu informací, přínosných například i pro veřejnou správu.