Vedení města Brna obdrželo v minulých dnech znalecké posudky na 5 budov v historickém centru. Celková tržní hodnota domů byla odhadní společností oceněna na 183,5 milionu Kč. Na základě těchto výsledků se koaliční partneři rozhodli, že tyto domy nenabídnou ke směně za nemovitosti Libora Procházky a jeho firem v lokalitě Ponava za Lužánkami.

„V jednáních s panem Procházkou budeme i nadále pokračovat. Vedení města má zájem vypořádat majetkoprávní vztahy v lokalitě za Lužánkami, jejichž dnešní podoba je výsledkem historických pochybení města. Toto území má hodnotu více jak 1,5 miliardy Kč a bez vyřešení těchto záležitostí by se s ním bohužel nedalo nic dělat. V současné chvíli neplánujeme zadávat další znalecké posudky, situaci chceme důkladně posoudit,“ dodal k dalšímu postupu primátor města Petr Vokřál.

Při oceňování byly brány v potaz i náklady na údržbu, nutnost rekonstrukcí nebo výnosy z pronájmu. Svou roli také hrál fakt, že jsou některé z budov zapsány do seznamu kulturních památek.

Lokalita za Lužánkami se bez vyřešení majetkoprávních záležitostí nemůže rozvíjet. Město Brno zde sice vlastní pozemky, majitelem legálních nemovitostí na těchto pozemcích se však v minulosti stal podnikatel Libor Procházka a jeho firmy. Jde o komunikace, chodníky, podzemní garáže, inženýrské sítě a podobně. Soudy v minulosti rozhodly o tom, že město Brno musí za užívání těchto nemovitostí Liboru Procházkovi platit.

Pokud nedojde k dohodě o vypořádání majetku, bude muset Brno každoročně panu Procházkovi zaplatit na základě platných rozhodnutí soudů a neukončených soudních sporů až 16 milionů korun. O majetkovém vyrovnání se proto mluví nejen v souvislosti se stavbou nového stadionu, ale především v souvislosti s touto škodou, která městu Brnu každoročně narůstá. Hodnota Procházkových firem a pozemků těchto firem byla znaleckým posudkem oceněna na 264 milionů korun. Libor Procházka si při vyjednávání s Brnem stanovil zásadní podmínku: chce svůj majetek směnit za jiný ve vlastnictví města Brna.