Nově zatříděná vína i starší ročníky by lidé měli ochutnat 5. září na Festivalu vína VOC Znojmo, který letos nemohl kvůli koronaviru proběhnout v tradičním termínu 8. května. „Označení VOC cílí především na spotřebitele. Ten má díky němu jistotu, že si kupuje opravdu kvalitní víno, typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée,“ upřesnil předseda spolku František Koudela. Podle něj je i pro vinaře označení VOC Znojmo velmi prestižní, svá vína proto pečlivě připravují. „Ze srpnové komise vyšlo sedm nově certifikovaných vín odrůdy Ryzlinku rýnského, pětkrát jsme zapsali Veltlínské zelené a v těsném závěsu je se čtyřmi certifikáty Sauvignon. Zatřídili jsme také jedno cuvée,“ vypočítává Koudela. 

Vína VOC Znojmo ponesou na svých lahvích takzvané chráněné označení původu. „Právo užívat tuto značku máme jako jediné VOC, a to od roku 2011, ale až nyní využijeme značení na identifikačním pásku přímo na lahvi,“ dodal předseda spolku. Upřesnil také, že na pásce zákazník najde kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži. Pro spotřebitele je podle něj tato kontrolní páska garancí původu a výjimečnosti vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti. 

Degustátoři také hodnotili vzorky v rámci Královské řady vín VOC Znojmo. Celkem šlo o čtyři vína. Označení kandidáta získali oba uchazeči – Ryzlink rýnský od VINO HORT a od vinařství Waldberg ročníku 2018 a 2019. Pokud projdou i finálním hodnocením, budou tato vína uvedena na trh 28. září 2021 a 2022. Ve druhém kole šlo o ročníky 2017 taktéž od VINO HORT a od vinařství Waldberg. V hodnocení vína uspěla, na trh je vinaři uvedou už letos.