Vinaři na Pálavě v těchto dnech ještě sbírali hrozny odrůd Frankovka, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. „Hroznů je sice asi o třicet procent méně, ale o to větší bude kvalita vína, které z nich vyrobíme,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN majitel Rodinného vinařství Vican Mikulov a Farmy Pálava Tomáš Vican.

Podle něj bude letošní ročník vynikající a srovnatelný s rokem 2019. „V srpnu to přitom moc dobře nevypadalo, protože docela dost pršelo. Ale pak to počasí v září i v říjnu při nádherných dnech pozdního babího léta dohnalo, takže si myslím, že kvalita vín bude excelentní,“ míní Vican.

Jeho rodinnému vinařství se v říjnu podařilo zvítězit v soutěži Top vinařský cíl, kde rozhodují o vítězství samotní milovníci vína. Letos vybírali z 230 cílů v celém tuzemsku.

Vítězství slavila asi stovka příznivců vinařství poslední říjnový víkend na Farmě Pálava, kde se také pomyslně zakončilo vinobraní. Účastníci absolvovali komentovanou prohlídku Farmy Pálava, a především vinařské stodoly s hlavním sklepmistrem Michalem Homolou.

Velkou atrakcí pak byl společný sběr hroznů. Podle Vicana se z letošní výborné úrody nabízí udělat nějaké zajímavé luxusní víno. „Bude to cuvée Merlot a Frankovky a Cabernet Sauvignon, který dáme do lahví magnum a bude nám připomínat tuhle super událost. Už padají návrhy na jeho název,“ dodal Tomáš Vican.

Jako odměna za dobře odvedenou práci následovala degustace. Účastníci při ní ochutnali osm vín, včetně Tramineru kvevri, tedy přírodního organického vína, které letos získalo velkou zlatou medaili na Králi vín ČR a stalo se součástí Vítězné kolekce.

Vicanovo vinařství však slaví úspěchy i na světové scéně. „Loni jsme ve Štrasburku na soutěži Le Mondial des Vins Blancs získali titul nejlepší Pinot Gris na světě,“ doplnil vinař, který se s nadsázkou označuje jako rolník.