Vláda v únoru zaregistruje projekt nové porodnice v Brně

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Vláda v únoru zaregistruje projekt na vybudování nové budovy porodnice ve Fakultní nemocnici Brno. Stavba by měla stát 1,9 miliardy korun. Nemocnice je s 6000 porody ročně největší porodnicí v zemi, funguje ale na dvou místech vzdálených několik kilometrů. Jedno už je zcela nevyhovující. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by stavba mohla začít v příštím roce.

Podle Vojtěcha je nová porodnice prioritou. "Materiál dáme 3. února na vládu, která tu investici schválí finálně. V únoru pak proběhne registrace s tím, že se následně vypracuje projekt a vysoutěží se stavební firma. Pokud vše půjde dobře a nezasáhne třeba antimonopolní úřad, tak by se v roce 2021 mělo kopnout do země, stavba by měla být zahájena," uvedl Vojtěch.

Zhruba 30 procent by měla financovat nemocnice, zbytek stát. "Porodnice bude taková, aby zvládla to, co děláme dnes. Je to 6000 porodů za rok, což je největší porodnice široko daleko. Musí tam být ale i kvalitní perinatologická a gynekologická péče, takže nejen porodnice, ale také pavilon pro matku s dítětem," uvedl Štěrba.

Některé ženy rodí v bohunickém areálu a některé na Obilním trhu, vzdáleném asi sedm kilometrů. Vedení nemocnice už dlouho upozorňuje na to, že budova na Obilním trhu nevyhovuje. Sjednocení pracovišť do nové budovy v Bohunicích by podle dřívějších vyjádření mohla přinést úspory až desítky milionů.