Koupání v přírodních koupalištích na jižní Moravě je začátkem sezony z hygienického hlediska bezpečné. Krajská hygienická stanice na přelomu května a června zmonitorovala kvalitu vody v osmnácti nejnavštěvovanějších místech v regionu. Ve všech je voda v pořádku, vyplývá z jejich webu.

Některé vzorky ale ještě nejsou vyhodnocené

Hygienici dosud nemají vzorky z biotopu v Oslavanech na Brněnsku, kde sezona začíná 17. června, nebo biotopu v Kovalovicích na Brněnsku, kde sezona začíná v polovině června. Údaje zatím chybí také u koupaliště Vémyslice na Znojemsku. „Máme ho již napuštěné, ale zatím není počasí a nikdo se nekoupe. Vzorky budeme dávat tak za týden,“ řekl za koupaliště Pavel Caha. Aktuální analýza vody chybí ještě u biotopu v Banticích na Znojemsku.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí

Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou.

Počasí v kraji dosud ke koupání příliš nevybízelo

Voda v Brněnské přehradě, nejvýznamnější rekreační oblasti města, je sice zcela bez problémů, ale její teplota se podle posledního měření z pondělí pohybovala okolo 18 stupňů Celsia. Výrazně se neoteplí ani o víkendu. Z předpovědi meteorologů pro Jihomoravský kraj vyplývá, že nejvyšší denní teploty budou v sobotu dosahovat 26 stupňů Celsia a v neděli 25 stupňů Celsia. Bude polojasno až oblačno, ojediněle lze očekávat přeháňky.