fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Vodné a stočné v Brně podraží od ledna o 15 Kč na 102 Kč za metr krychlový

kol-ilus

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Vodné a stočné bude stát v Brně od 1. ledna 102 korun za metr krychlový, letos stojí 87,11 koruny. Zvýšení o 17 procent reaguje na zvyšování cen energií, stavebních materiálů a stavebních prací, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Jakub Kožnárek. Podle vodáren jde o cenu, která je na průměru cen vody v ČR, letos průměr činil 97 korun. V posledních letech se ceny zvyšovaly obvykle meziročně nejvýše o pět korun.

Vodné bude stát 50,88 koruny, stočné 51,12 koruny. Jeden litr vody tak bude stát deset haléřů. Při průměrné spotřebě 107 litrů na osobu a den, což je 39 metrů krychlových za rok, znamená měsíční zvýšení platby o 48 korun. Vodné a stočné podléhá cenové regulaci.

Brněnské vodovody patří k nejkvalitnějším v Česku a dlouhodobě jsou ztráty vody v síti ve srovnání s ostatními českými vodovody podprůměrné. Loni činily ztráty 9,6 procenta.

Brněnská vodárenská soustava zásobuje vodou 415.000 lidí. Kromě krajského města také řadu obcí napojených na Vírský oblastní vodovod, který je zásobovaný vodou z Vírské přehrady. Jde především o obce podél toku Svratky pod nádrží. Kromě nádrže je pro Brno zdrojem vody také podzemní prameniště u Březové nad Svitavou. Firma Brněnské vodárny a kanalizace patří z 51 procent Brnu, 46 procent drží francouzská společnost SUEZ Group a zbytek drobní akcionáři.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT