Na maximální povolenou rychlost 30 kilometrů v hodině začne řidiče v Brně upozorňovat i vodorovné značení přímo na silnici. Jako první přijde v úterý na řadu Rybářská ulice u křižovatky s ulicí Poříčí, následovat budou další místa, kde třicítka platí. Zóny město v ulicích postupně zavádí plošně společně s rezidentním parkováním. Cílem je zajistit větší bezpečnost, uvedl dnes magistrát v tiskové zprávě.

Zpomalení zdůrazní cifra na silnici

„Při přípravě rezidentního parkování provádíme kompletní revizi dopravního značení a navrhujeme zlepšení v podobě větších rozhledových poměrů na křižovatkách, přechodech pro chodce a místech pro přecházení. Zóny 30 jsou svislým značením vyznačeny na vjezdech a výjezdech. Pro větší důraz ale začneme řidiče upozorňovat i přímo na silnici,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Počet střetů s chodci se snížil o 63 procent

Vedení města se opírá například o diplomovou práci studenta Vysokého učení technického, jenž srovnával nehody před a po zavedení třicítky. Z průzkumu vyplývá, že se se snížením rychlosti zmenšil počet střetů s chodci zhruba o 63 procent, srážek se zaparkovanými vozidly bylo o 29 procent méně.

Za vodorovné značení dají tři miliony korun

„Data nám jasně ukazují, že mají zóny se sníženou rychlostí vozidel na maximálně 30 kilometrů za hodinu pozitivní vliv na bezpečnost,“ dodal radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Instalaci vodorovného značení má na starosti městská společnost Brněnské komunikace. Výši nákladů odhaduje na tři miliony korun.