O lídrech pro podzimní komunální volby v okresních městech Jihomoravského kraje má většina stran a hnutí jasno, některé se ale stále ještě rozhodují. Jedničky kandidátek mají většinou hnutí ANO, ODS, ČSSD, KDU-ČSL naopak se ještě rozhoduje SPD nebo Piráti, kteří nejspíš ani nebudou kandidovat ve všech okresních městech.

V Brně povede kandidátku ANO Vokřál, KDU-ČSL jeho náměstek Petr Hladík, TOP 09 náměstek Jaroslav Kacer a u Pirátů radní Tomáš Koláčný. Zatím není jasné, zda a za koho bude kandidovat náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Jedničkou ČSSD bude opoziční zastupitel a městský předseda strany Oliver Pospíšil, v čele kandidátky ODS bude krajská zastupitelka Markéta Vaňková a SPD vysokoškolský pedagog Ivan Fenc. Opoziční zastupitel Martin Říha povede KSČM, která bude v Brně kandidovat s podporou Strany práv občanů. V Brně budou kandidovat i nová hnutí, například Brno+, kde bude jedničkou bývalý primátorův náměstek Robert Kotzian, ale i radikálně pravicové hnutí Slušní lidé, které postaví do čela trojnásobného mistra ČR v kickboxu Zdeňka Pernicu.

Lídrem ANO v Hodoníně bude Milana Grauová, která byla starostkou na konci minulého období i na počátku nynějšího. Zastupitelstvo ji ale odvolalo poté, co se rozpadl klub ANO a jeho část vytvořila koalici s někým jiným. KDU-ČSL, TOP 09 a Konzervativní strana budou kandidovat společně, lídrem bude místostarosta Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL). ČSSD, ODS i KSČM zatím o lídrech rozhodují. Mluvčí jihomoravských Pirátů Miroslav Bárta ČTK řekl, že jasno nemají ani Piráti. "Je možné, že v některých okresních městech kandidovat nebudeme," doplnil Bárta. O lídrech v okresních městech zatím nemá jasno TOP 09 ani SPD.

Ve Znojmě bude jedničkou Pirátů Pavel Nevrkla, u ANO místostarosta Jan Blaha, u ODS Karel Podzimek, ČSSD povede starosta Jan Grois a KDU-ČSL lékař Pavel Jajtner. V Blansku povede ČSSD starosta Ivo Polák, ODS místostarosta Jiří Crha, ANO poslankyně Lenka Dražilová a KSČM krajský místopředseda Emil Pernica.

V Břeclavi budou lídry místostarosta Svatopluk Pěček (ANO), místostarosta Jaroslav Válka (ČSSD) a u KDU-ČSL Marcela Pardovská. ODS podle jejího krajského manažera Michala Pátka zatím o lídrovi nerozhodla, stejné je to u KSČM, TOP 09, Pirátů nebo SPD.

Ve Vyškově vyšle ČSSD starostu Karla Goldemunda. Spekulovalo se o tom, že by na kandidátce mohl být expremiér Bohuslav Sobotka, který se tam ale neobjeví. ANO postaví jako lídra ředitelku MŠ a ZŠ Bohdalice Karin Šulcovou, ODS místostarostu Karla Jurku a KDU-ČSL Richarda Šimáčka.