Dřevěný betlém na Masarykově náměstí ve Vyškově se letos rozšíří o nové prvky. Přibyde tam selský povoz, který potáhnou dva dvoumetroví koně. A doveze tři krále. O rozšíření dřevěného betlému se postará umělecký řezbář Tomiš Zedník. Na webu města o tom informoval mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.

Betlém budou rozšiřovat ještě tři roky

Záměr rozšiřování betléma je naplánovaný až do roku 2026. „Povoz s koňmi bude řídit kočí. Rozměrný prvek je nicméně rozložený do dvou let, za rok se totiž na povozu objeví tři figury, které vozka dopraví právě k Ježíškovi. Povoz se dočká i dřevěného zastřešení,“ popsal letošní a příští etapu rozšíření vánočního výjevu vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

Koně lepil po kouscích

Koně jsou dva metry dlouzí a vysocí přes 160 centimetrů. „Samozřejmě ctíme poměr k velikosti těl lidských postav, které mají zhruba 1,5 metru. Letošní etapa se s ohledem na velikost koní nesla především v duchu kvalitní přípravy. Lepili jsme je po kouscích, použili jsme i fošnu na způsob svlaku. Ten představuje důmyslný spoj, který slouží buď ke zpevnění, nebo k zabránění prasknutí či kroucení větších částí,“ řekl umělecký řezbář Tomiš Zedník.

Pokladničky v úlech chtějí zastřešit

Loni se zároveň pod vánočním stromem objevily nové kovové charitativní pokladničky, které jsou vložené do dřevěných úlů. „Po domluvě se zástupci města hodláme úly zastřešit, aby se do nich nedostávala voda, navíc budou na trochu jiném místě,“ uvedl řezbář. Ten na betlému pracuje se svým otcem Bohumírem.

Podpoří dobročinné organizace

Loňská etapa přinesla zejména chlév, čtyři muzikanty, adventní věnec a zmiňované pokladničky. Právě každý ze tří úlů i letos podpoří jednu organizaci: Charitu Vyškov, Asociaci Paprsek a PIAFU Vyškov. „Pevně věříme, že se nebudou opakovat nešvary z minulých let, kdy byli někteří lidé neukáznění a do betlému lezli. Ohrazení je v místě pochopitelně z nějakého důvodu. Loňské opravy nás vyšly na bezmála třicet tisíc korun,“ řekl Roman Celý.

Strom se rozsvítí 3. prosince

Celkové uspořádání by mělo zůstat takové, že návštěvník bude v centru příběhu zrození Ježíška. S dalšími postavami, mimo jiné trojicí dětí či dvojicí tanečníků, dojde k celkovému uzavření dioramatu pod vyškovským vánočním stromem. Ten se rozsvítí tradičně první adventní neděli. Ta letos připadá na 3. prosince. Program začne od 16 hodin. Po dvou letech, kdy byl dominantou náměstí smrk ztepilý, se vrací douglaska tisolistá. Převoz dřeviny je naplánovaný na 21. listopadu. Tentokrát to nebude mít daleko, dorazí z Nové ulice.

Světla odpočítají čas do Štědrého dne

Už v říjnu pak začalo zdobení centra města v režii společnosti VYTEZA. Počítá se s vyzdobenými korunami stromů na náměstí i v přilehlých ulicích. Drobné překvapení se chystá u radniční věže, konkrétně na nárožních věžičkách nad ochozem věže, na kterých budou po vzoru adventního věnce čtyři světelné prvky. Ty odpočítají dny do Štědrého dne.