fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Vtipnou knihu o Teslovi přeložil Brňan na Sicílii a pokřtil ji v moravské metropoli

Foto:

redakce (RED)

Na Sicílii vznikl překlad knížky o vynálezci, fyzikovi a konstruktérovi elektrických strojů a přístrojů Nikolu Teslovi. Populárně naučná kniha italského novináře a scénáristy Luky Novelliho Tesla a stroj na kosmickou energii s vtipnými kresbami, určená školákům i všem zvídavým čtenářům, vyšla v edici Géniové a vydal ji známý brněnský knihkupec a nakladatel Šimon Ryšavý. Ten ji nyní spolu s překladatelem Františkem Pozděnou, představitelem vynálezce v dobovém kostýmu a dalšími hosty pokřtil.

Po Mendelovi přišel na řadu fyzik

Knížka o Teslovi je dalším titulem ze zmíněné edice, v níž už letos v červnu vyšla publikace k 200. výročí narození otce genetiky Mendel a invaze GMO. Autorem české verze publikace o srbském rodákovi a vynálezci je stejně jako v případě Mendela František Pozděna, který se z Brna odstěhoval na Sicílii.

Nezodpovězené otázky

„Nikola Tesla je mystérium a zůstává opravdu mnoho nezodpovězených otázek: například pokud měl Tesla vymyšlené získávání energie z rozdílu potenciálu mezi ionosférou a zemí a její bezdrátovou distribuci, proč se na to nikdy nenavázalo,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN František Pozděna.

Baví ho hledání správných slov

Ten knížku překládal zhruba tři měsíce v sicilských horách, ale pak prý přišlo vyhoření a musel si od něj skoro dva měsíce odpočinout. „Při překládání mě velmi baví hledání těch správných slov. Víte, co které slovo má znamenat a hledáte český ekvivalent. Naštěstí to s korektorkou máme společné, takže nedáme pokoj, dokud to nenalezneme. Kdyby to někdo třetí sledoval, tak si asi bude myslet, že nemáme nic kloudného na práci,“ usmíval se při křtu knížky v brněnské kavárně Larva Mola překladatel.

Oříškem jsou chyby a nepřesnosti

Podle něj jsou největším oříškem pravidelně nepřesnosti či chyby. „Nakladatelství se tím moc nechce zabývat, a tak je na mě rozhodnout, jestli tam tu chybu nechám nebo ji opravím. U Tesly to bylo třeba datum narození a pomoc Edisonovi s jeho turbínami,“ upřesnil Pozděna.

Tesla byl posedlý trojkou

Připomenul také, že Nikola Tesla, který mimo jiné vynalezl asynchronní motor a jeho práce formovaly základ moderních systémů na vícefázový střídavý proud, žil dlouhé roky v Americe a byl posedlý číslem 3.

„Bydlel například v hotelovém pokoji číslo 3327, což je cifra dělitelná třemi. Knížka proto vyšla v nákladu 1107 kusů, což je číslo dělitelné třemi, jak by si Tesla přál. Titul vyšel 15. 12, což jsou opět čísla dělitelná třemi,“ vypočítal překladatel.

Titul ocení školáci i dospělí

Podle Pozděny je publikace s vtipnými kresbami ve stylu komiksu primárně určena pro děti starší 10 let. „Ze zkušenosti s Mendelem ale víme, že knížku ocení i dospělí čtenáři jako vhled do problematiky. Je to relativně lehké čtení, které je pro současnou dobu ideální,“ uvedl.

Po Teslovi přijde na řadu Hippokrates a další géniové

Knihu podle Pozděny můžete koupit u Barviče a Novotného včetně jejich sítě a webu a v Cestě. „Dále je k mání ve VIDA centru, TIC Brno, v knihkupectví v dětské nemocnici a je možné ji koupit přes náš e-shop a facebook,“ dodal František Pozděna s tím, že příští rok vyjde na jaře by měl vyjít Hippokrates, Marie Curie nebo Galileo Galilei. A pak už prý konečně přijde na řadu Archimedes, který měl být jako první.

Líbí se mi

6
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT