Vysoké učení technické v Brně (VUT) otevře od letošního podzimu nový dvouletý navazující studijní obor Jaderná energetika s kapacitou 24 míst. Určený bude pro absolventy bakalářských studijních programů. Na konferenci o budoucnosti českého jaderného průmyslu ve střední Evropě v Brně to dnes řekl rektor VUT Ladislav Janíček.

Podobný obor poptávali jak studenti, tak firmy a na jeho vzniku se podíleli vyučující z několika fakult. Budoucí studenti se tak kromě předmětů z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií setkají i s předměty a vyučujícími z Fakulty strojního inženýrství, Fakulty chemické a Fakulty stavební VUT. „Obor jsme úspěšně akreditovali minulý týden, první studenti nastoupí letos na podzim, první absolventi jej ukončí v roce 2026,“ uvedl Janíček.

VUT uvádí na webových stránkách, že Jaderná energetika se na VUT vyučovala od 50. let minulého století, původní program ale skončil a téma jaderné energetiky se objevilo pouze v několika předmětech na elektrotechnické a fakultě strojního inženýrství. K myšlence na obnovení oboru se univerzita vrátila před pěti lety, když se začalo konkrétněji mluvit o dostavbě nových jaderných bloků v jaderné elektrárně Dukovany a firmy tehdy zjistily, že odborníků je málo a inženýři s větší znalostí jaderné energetiky v regionu chybí. Obor lze studovat v Praze nebo Plzni.

Rektor Janíček na konferenci zdůraznil, že pro přeměnu české energetiky je dostatečné množství odborníků klíčové a vysoké školy v současnosti řeší, jak zájem studentů o technické obory zvýšit

„Podobné otázky ale řeší řada států Evropské unie i USA,“ dodal Janíček. Jeden až čtyři nové jaderné bloky v Dukovanech a Temelíně postaví jeden ze dvou uchazečů, tedy francouzská EDF, nebo korejská KHNP. Závazné nabídky mají firmy předložit do poloviny dubna. Polostátní energetická skupina ČEZ očekává podpis smlouvy příští rok v březnu, v roce 2036 by měl být první reaktor dokončen.