Vysoké školy se dnes představují na veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus na brněnském výstavišti. Přehlídka 342 vzdělávacích institucí z Česka i zahraničí potrvá do pátku 3. listopadu. Od prvních minut láká tisíce uchazečů o studium, zejména středoškoláky. Celkově se jich zúčastní 28.000 až 30.000, řekl dnes novinářům za organizátory Pavel Mikula.

Veletrh nabídne studentům možnost setkat se s představiteli vysokých škol nebo se poradit o volbě oboru. Zájemci si mohou udělat test studijních typů a na základě výsledků nebo ve spolupráci s poradenským servisem vybrat vhodnou školu, fakultu nebo studijní program. K dispozici jsou i konzultace s kariérovými poradci.

„Středoškoláci to dnes nemají jednoduché. Budoucí práce, pro kterou se i díky Gaudeamu rozhodnou, by je měla živit, ale také bavit,“ řekl prorektor Vysokého učení technického v Brně Miroslav Doupovec.

Program se nezaměřuje jen na budoucí studenty, ale i na pedagogy

Pro pedagogy, výchovné poradce a třídní učitele ze středních škol, kteří mají vstup zdarma, jsou v pedagogickém centru připravené přednášky, semináře a konzultace s odborníky z vysokých škol, ministerstva školství, Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu nebo Národního pedagogického institutu.

Studenti si budou moci vybrat z více než 10.000 studijních oborů na vzdělávacích institucích v Česku, v Dánsku, Velké Británii, Slovensku, Nizozemsku nebo třeba Spojených arabských emirátech. „Tím, že tady vystavují vysoké školy ze Slovenska, bychom rádi přispěli k vyrovnání poměru českých a slovenských studentů, kteří studují u sousedů. Před pěti lety neměl nikdo z českých studentů o slovenských univerzitách informace, dnes je jich tam pět procent z celkového počtu,“ řekl Mikula.

Gaudeamus je největší série veletrhů vzdělávání v Česku a na Slovensku. Veletrhy v Brně, Praze, Nitře a Bratislavě každoročně navštíví více než 55.000 návštěvníků, kteří se setkají s přibližně 450 vystavovateli z celého světa.