Výstava připomene plejádu úspěšných sportovkyň a sportovců a přiblíží významné sportovní akce, které zvedaly Brňany ze sedadel. Výstava opráší téměř zapomenuté počátky brněnských sportovních spolků v době monarchie a popisuje vzestup sportu v rámci sokolských, orelských a dalších tělovýchovných jednot v éře republiky. „Znovu prožijeme slavná vítězství fotbalistů Zbrojovky, lidé si prohlédnou olympijské medaile a pochodeň, wimbledonský talíř, pohár z Australian Open i s plyšovou koalou a celou řadu mistrovských titulů a světových pohárů,“ uvedl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Návštěvníci mohou také poznat mnohdy pohnuté osudy brněnských sportovců a prohlédnou si množství historických fotografií a dobového náčiní. Sportovní výstava se veřejnosti otevře už ve čtvrtek a zůstane přístupná až do konce roku 2019.

Brněnský sport přibližuje nová výstava od úplných počátků, přes nejslavnější momenty až po současnost. „Úplně poprvé bude pohromadě vystaveno všech 13 mistrovských titulů Komety,“ láká na jeden z největších unikátů výstavy Branky Body Brno její kurátor Petr Vachůt.

Sportovní expozice toho ale nabízí mnohem víc. „Ukážeme cenné trofeje, celkově 15 olympijských medailí a řadu trofejí z mistrovství Evropy i světa. Stejně cenné jsou ale i osudy brněnských sportovních osobností od 19. století dodnes,“ říká Vachůt.

Návštěvníci poznají životní cesty legend, jakými jsou např. zápasník Gustav Frištenský, sokolové Šupčík, Vácha, Hudec a Gajdoš, které tvrdě perzekuovali nacisté, nebo gymnastka Věra Růžičková, která na olympiádě v Londýně roku 1948 nastoupila za kamarádku smrtelně stiženou obrnou – a vrátila se s urnou a zlatou medailí. Všechny trofeje si lidé prohlédnou v „síni slávy“. Bude v ní také wimbledonský talíř a pohár z Australian Open nedávno zesnulé tenistky Jany Novotné, trofeje aktuálně hrající Lucie Šafářové nebo olympijská pochodeň z Atlanty.

Počátky sportu v Brně sahají víc než 150 let zpět. Původně se mu věnovala jen šlechta a vojáci, šlo o střelbu a šerm. V polovině 19. st. začaly vznikat první sportovní spolky – roku 1861 německý Turnverein, roku 1862 český Sokol. Roku 1868 založil spolek Brünner Eislaufverein u Lužánek první kluziště ve městě. Roku 1869 se v Brně konal vůbec první cyklistický závod v celé monarchii, ve stejném roce byla navíc ve školách zavedena tělesná výchova. Návštěvníci uvidí historické fotografie a pamětihodnosti dokumentující počátky sportu v Brně, ale např. i jeden z nejstarších sokolských praporů z 19. st., který jako zázrakem přežil ukrývání před nacisty. Výstava připomíná také Orla, Dělnickou tělovýchovnou jednotu pro nejnižší vrstvy, ale i židovské spolky Bar Kochba nebo Makkabi, jehož fotbalisté dokonce porazili Real Madrid.

Výstava mapuje historii slavných klubů v době monarchie, první republiky, během války i po ní. Kupříkladu fotbalová Zbrojovka vzešla ze sportovního klubu Židenice – její jediný titul za sezónu 1977/8 ve výstavě nechybí. Hokejová Kometa zase vznikla jako policejní klub Rudá hvězda, který si z jiných klubů přitáhl nejlepší hráče. Klub přezdívaný „Kometa“ od svého vzniku roku 1953 do roku 1966 získal 11 mistrovských titulů. Na tyto úspěchy navázal až v letech 2017 a 2018. Všech 13 titulů je na Špilberku vystaveno společně vůbec poprvé.

Mimořádný úspěch má Brno v kolové – bratři Pospíšilové v ní získali celkem 20 mistrovských titulů. Stranou nezůstanou ani úspěchy brněnského basketbalu, volejbalu, baseballu či ragby. „Co do počtu olympijských medailí, historicky nejúspěšnějším brněnským sportem je překvapivě broková střelba / skeet trap,“ upozorňuje Vachůt. K vidění je ve výstavě i množství dobového sportovního náčiní – od dresů a výstroje až po šatny a vybavení tělocvičen. Výstava o sportu musí být hravá – návštěvníci v ní najdou např. virtuální mapu sportovišť a různé interaktivní prvky. Vyskočí si na dobovou kozu, vyzkouší dresy, zahrají si kvíz a na konci se ve fotokoutku vyfotí na stupních vítězů.