fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Vytvořme v Brně památkové zóny, navrhují lidovci a STAN

Vytvoření památkových zón je jednou z hlavních priorit lidovců a Starostů pro komunální volby v Brně v oblasti kultury.
pamatky-brno1-red

Foto:

redakce RED

Město musí jít podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) příkladem a ukázat občanům i investorům, že svoje památky chce chránit.

„V Brně se nachází velké množství historicky cenných objektů, které zachycují ducha své doby. Tuto kulturu a památky je potřeba rozvíjet a chránit. Ne je bourat. Bohužel nám už před očima několik významných staveb zmizelo. To se nesmí opakovat,“ zdůraznil Petr Hladík.

Lidovci a STAN proto chtějí v budoucnu podpořit vznik městských památkových zón a ochránit fasády historicky cenných domů.

„Podporujeme také záchranné projekty jako je rekonstrukce Arnoldovy vily nebo vytvoření místa paměti v bývalé káznici na Cejlu. V současnosti město také jedná o zachování historických budov v rámci areálu Mosilany,” uvedl kandidát na primátora Petr Hladík.

Zmíněná koalice také podporuje dostavbu Janáčkova kulturního centra, vznik moderního muzea Leoše Janáčka nebo kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. 

„Brno každým rokem přivádí do světa kultury nové osobnosti. Postrádá ale kvalitní prostor, kde by se tyto osobnosti mohly prezentovat. O dostavbě Janáčkova kulturního centra se mluví roky. Je potřeba zintenzivnit jednání a postarat se o to, aby se co nejdřív začalo stavět. Budeme také usilovat o vybudování Muzea Leoše Janáčka a chceme se zaměřit na oslavu významných výročí spjatých s městem Brnem,“ upřesnila poslankyně a starostka brněnských Černovic Petra Quittová (STAN), která je v koalici odbornou garantkou pro oblast kultury.

Připomenula také, že moravskou metropoli čekají oslavy 700 let od založení kláštera na Mendlově náměstí v roce 2023, 80. výročí zavraždění Marie Restituty či Pavla Haase.

Upozornila také, že řada brněnských městských částí slaví dlouhé roky hody, kterých se účastní krojovaní stárci.

„Jenom půjčení krojů přitom přijde na desítky tisíc korun, a to nemluvím o jejich pořízení. Plánujeme proto zavést dotační titul na zachování lidových tradic, obnovu historických krojů nebo zpřístupnění historických a sakrálních staveb. Pokud se tohle všechno podaří, může se Brno stát Evropským hlavním městem kultury v roce 2028,“ dodala Quittová.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT