Brňané zvyklí na nákup ovoce, zeleniny, květin, sazenic a dalšího sortimentu od pěstitelů z jižní Moravy si můžou výpěstky koupit i v době platných opatření proti koronaviru, kdy jsou venkovní tržiště uzavřená. Vybraní pěstitelé budou své zboží nabízet uvnitř Jazzové kavárny Podobrazy v přízemí brněnské Tržnice, tedy pár kroků od svých dosavadních stanovišť.

„Společně s městskou částí Brno-střed jsme se domluvili, že naše lokální pěstitele, od kterých jsme odebírali ovoce a zeleninu v průběhu roku, podpoříme a nabídneme jim interiér uzavřené kavárny jako prodejní místo,“ uvedl v tiskové zprávě provozovatel zmíněné kavárny Raed Kahwaji.

Ten udělal z kavárny zahradnictví, protože nechce, aby malí pěstitelé museli své sazenice a výpěstky v důsledku vládních opatření zaorávat, zatímco supermarkety vesele prodávají. „Zní to sice trochu jako paradox, že venku se prodávat nesmí a uvnitř to možné je, ale plně respektujeme všechna platná opatření. Dovnitř bude smět jen přesně stanovený počet osob úměrný ploše kavárny,“ upřesnil Kahwaji.

Jeho provozovna by měla sloužit jako místo prodeje zelinářského sortimentu až do doby, kdy Babišův kabinet umožní otevření kaváren. „Alespoň jsme našli smysluplné využití prostoru. V této době si musíme pomáhat. Věříme, že tím Brňanům uděláme radost,“ sdělil podnikatel.

Jeho iniciativu uvítala i radnice Brno-střed. „Myšlenka pomoci našim farmářům nás nadchla, rádi jsme se zapojili a pomohli alespoň při komunikaci se zemědělci. To, že právě teď nemohou být na Zelném trhu a prodávat, je pro některé až likvidační, napěstované sazenice se nedají uskladnit a prodat jindy,“ doplnila radní městské části Ludmila Oulehlová (ANO).

Prvním prodejcem, který novou možnost prodeje využil, je Petr Komínek ze zahradnictví v Trboušanech na Brněnsku. Jeho rodina běžně na trhu nabízí přísady květin, zeleniny, bylinky, květiny, ovoce a zeleninu či suchou vazbu, ale také vlastnoručně vyrobené čajové směsi nebo bylinné sirupy.

O prodej v netradičním zahradnictví má zájem také medlovský pěstitel Petr Balák. „Chtěl bych prodávat kysané zelí, protože v současné době už ostatního zboží mám jen pomálu. Je to bezva nápad,“ dodal Balák.