Ze Základní školy Kotlářská v Brně odchází většina učitelského sboru kvůli tomu, že vedení školy podle pedagogů neřeší šikanu. Situací se zabývá školní inspekce. S šikanou podle odcházejících učitelů možná souvisí i lednová sebevražda jednoho z žáků. Situací se zabývá školní inspekce a sebevraždu vyšetřuje policie. Uvedly to servery Novinky.cz a iDnes.cz. Ředitel školy Libor Zřídkaveselý nechtěl odchod učitelů komentovat, náhradu za ně prý má. Údajnou šikanu bagatelizoval jako „ojedinělý exces“. Podle učitelů ale skupina žáků opakovaně šikanovala jak ostatní školáky, tak pedagogy.

Ze školy odchází podle iDnes.cz 12 pedagogů, z nichž osm byli třídní učitelé, a dvě asistentky pedagoga. Učitelé tvrdí, že skupina žáků z deváté a osmé třídy měla na svědomí drobné krádeže i násilné chování a urážení. Terčem šikany byl údajně i zemřelý chlapec, jehož spolužáci na to upozornili vedení školy. „Asi tři měsíce předtím, než si chlapec vzal život, šli za zástupkyní ředitele, která je zároveň na škole výchovnou poradkyní. Informovali ji o šikaně od ostatních a říkali, že mají o chlapce strach. Ale ta je odmítla,“ řekl iDnes.cz anonymně jeden z učitelů.

Ředitel školy tvrdí, že škola neměla informace, jež by mohly sebevraždě zabránit

Mluvčí policie Pavel Šváb serveru Novinky.cz řekl, že úmrtí policisté vyšetřují, ale blíže nechtěl případ kvůli věku zemřelého komentovat.

Novinky.cz uvedly, že tři žáci deváté třídy natáčeli spolužáka „v nepříjemné situaci“ a záběry umístili do skupiny na komunikační platformě WhatsApp. „Tihle kluci měli prsty i v dalších problémech ve škole,“ řekl serveru anonymně jeden pedagog. Ředitel ale podle učitelů odmítl trojici potrestat. „Dál ponižovali spolužáky a my, učitelé, jsme se stali jejich nepřáteli, v dalších měsících jsme s nimi měli několik incidentů. Kluci však dostali na vysvědčení jedničku z chování, což bylo pro nás nepřijatelné,“ uvedl učitel. Ředitel Zřídkaveselý řekl iDnes.cz, že v tomto případě se jednalo o ojedinělý výrazný exces této trojice žáků.

Při dalším incidentu zase podle Novinek.cz skupina chlapců zdemolovala záchody ve dvou patrech. IDnes.cz napsal, že útočníci zesměšňovali i učitele a pedagogovi například nalili na židli ředidlo. Školní inspekce podle serveru dostala podnět kvůli nevhodnému chování žáků školy vůči jiným žákům a další kvůli kyberšikaně. „Oba podněty jsme shledali jako důvodné, tedy se skutečně staly. Škola tak bude muset zintenzivnit program prevence šikany a škodlivého chování, přímo ve třídách pak zákonnými postupy jednání agresorů zmírnit,“ sdělil iDnes.cz náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář. Rodiče žáků se v pondělí podle serveru sejdou kvůli situaci na škole s vedením městské části Brno-střed, která je zřizovatelem školy.