Za požárem skladu slámy na Brněnsku byla odlétnutá jiskra

Odhadovaná škoda překročí nejspíše milion korun.

  • Foto

    HZS JmK

 Za požárem skladu slámy ve Vlasaticích na Brněnsku z přelomu října a listopadu byla jiskra, která odlétla po dotyku drátů elektrického vedení vlivem silného větru. Škodu hasiči zvýšili zhruba o 100.000 na 925.000 Kč, nemusí být ale ještě konečná. Vyhlášen byl tehdy třetí stupeň požárního poplachu.

Oznámení o požáru hasiči dostali 30. října krátce po poledni, zásah na místě ukončili 1. listopadu odpoledne. U hašení se vystřídalo asi 100 hasičů, poslední hodiny místo kontrolovaly jen dvě jednotky hasičů, hlídaly dohořívání slámy a vyhledávaly skrytá ohniska.

Ve skladu bylo přibližně 1200 balíků slámy. Část slámy hasiči vyvezli na blízké pole, prolili vodou a nechali zaorat. Hašení především první den ztěžoval silný vítr, který roznášel zbytky slámy po okolí. Hasiči ochlazovali sousední budovy, aby se požár nerozšířil. Jeden z dobrovolných hasičů skončil v nemocnici kvůli vyčerpání.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně, nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.