fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Za přípravu bombového útoku u ambasád ztrestal brněnský soud mladíka podmínkou

krajskysoud-7

Foto:

archiv redakce RED

Nezletilý mladík podle rozsudku Krajského soudu v Brně připravoval bombové útoky u tří velvyslanectví v Praze. Soud mu za přípravu teroristického útoku uložil podmíněný trest, vystavil mu dohled probačního úředníka a uložil ústavní léčbu.

Na plánu spolupracoval s jiným mladíkem, s ním není řízení ještě ukončeno. Líčení s mladistvým bylo kvůli jeho věku veřejnosti nepřístupné, rozsudek ale soudce dnes vyhlásil veřejně.

Mladík chtěl podle soudu odpálit vozy s výbušninami u velvyslanectví USA, Izraele a Číny. „Doznal se, že plán připravoval, popřel ale, že by ho chtěl realizovat,“ uvedl předseda senátu Adam Kafka. Mladík připravoval akci podle zahraničních vzorů, zaznělo v rozsudku.

Mladík je od prosince ve vazbě. Soud mu uložil 30 měsíců vězení podmíněně odložených na tři roky. Vzhledem k nízkému věku mu hrozil maximálně pětiletý trest vězení.

Podle rozsudku mladík v roce 2021 vypracoval podrobný plán na bombové útoky, začal už získávat materiál k výrobě bomb i na sestavení rozbušky. Plán chtěl uskutečnit v roce 2025. Jeho kolega s tím podle soudu souhlasil.

Obžalovaný podle verdiktu už provedl i experiment s vyrobenou bombou, kterou vyzkoušel v lesích. Soudce uvedl, že nastala slabá exploze a mladík se pak bombu snažil zdokonalovat. „Do počítače si stáhl návody, jak takovou bombu vytvořit, zjistil si i dojezdové časy záchranných složek,“ upřesnil soudce.

Hlavní líčení ve věci začalo 26. října, následovalo 9. listopadu, kdy se pokračovalo v dokazování. Jednání nebylo veřejné, novináři v obou případech čekali před jednací síní. Obžalobu podala státní zástupkyně v polovině srpna.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT