fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Za ubití oběti a její zapálení v autě dostal bývalý boxer u soudu v Brně 23 let

banongo-redakce-mos

Foto:

redakce MOŠ

Krajský soud v Brně ztrestal bývalého boxera Alaina Banonga za vraždu a další zločiny výjimečným trestem 23 let vězení. Loni v Brně ubil jiného muže nářadím a pak ho zapálil v autě. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhájce si ponechali lhůtu pro možnost odvolání. Muž se k části doznal, vypověděl ale, že byl pod vlivem drog. Část skutku si ani nepamatoval a dozvěděl se o ní ze spisu. Žalobce žádal trest nejméně 25 let.

Podle předsedkyně senátu Dagmar Bordovské šlo o vraždu zvlášť trýznivým způsobem, kdy muž chtěl zakrýt jiný trestný čin. „Soud má za to, že je vhodné uložit trest výjimečný. Bylo třeba vzít v úvahu extrémní závažnost trestného činu,“ uvedla Bordovská. Soud muži zároveň nařídil ústavní léčení. Pozůstalým má také muž zaplatit jako újmu 2,4 milionu korun.

Žalobce označil čin za barbarský. „Soud provedl detailně dokazování, mohl si udělat obrázek sám. Nepochybně bylo prokázáno, že dané skutky se staly a že jejich pachatelem je obžalovaný, který se z větší části doznává, někde se ale snaží vinu bagatelizovat. To je forma jeho obhajoby, nepochybuji, že soud se s tím vypořádá,“ uvedl žalobce Petr Bejšovec.

Třicátník Banongo podle rozsudku loni v červenci ukradl auto, motorku a další vůz a v provozovně těžce zranil prodavače. Potom odjel ke garážím, kde chtěl vůz rozebrat. Tam se ale dostal do sporu s mužem, který si tam přijel vyluxovat v autě. Banongo ho podle žalobce několikrát udeřil do hlavy nářadím, poté jej naložil do auta, které zapálil. Podle znalců muž v té době ještě žil. Banongo z místa utekl a později napadl i dalšího muže v autobazaru, odkud ukradl jeep. Policie muže dopadla po honičce, podezřelý byl v té době pod vlivem drog.

Otázkou, kterou se soud musel zabývat, bylo, zda obžalovaný věděl, že poškozený ve voze ještě žije. Oběť muž napadl devíti údery do hlavy, ty podle znalců vedly k poranění mozku, což by v krátké době vedlo k jeho smrti. Poškozený ale podle znalců zemřel až následkem požáru, intoxikací. Podle odůvodnění rozsudku byl obžalovaný srozuměný s tím, že muž ve voze ještě žije, protože tomu odpovídalo jeho chování. Obžalovaný zapalovaný vůz například zapřel, aby z něj nikdo nemohl vylézt.

Banongo u soudu už dříve vypověděl, že má problémy s drogami a v osudný den byl pod vlivem pervitinu. „Kdyby to šlo vrátit zpět. Je mi strašně líto, co se stalo,“ řekl obžalovaný s tím, že nyní je pro něj důležité pracovat na sobě a na své psychice, aby se to už nikdy nestalo.

Muže soud potrestal vedle vraždy také z loupeže, neoprávněného užívání cizí věci, ublížení na zdraví, výtržnictví, pokusu o krádež a poškození cizí věci. Obžalovaný si vyslechl úhrnný trest, je odsouzený z dřívějška za krádeže a neoprávněné užívání cizí věci. V době vykonání trestného činu byl v podmínce.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT