Nejvyšší soud rozhodl nedávno bez veřejného jednání. Dovolání obžalovaného bylo odmítnuto, řekla Eva Angyalossy, mluvčí Krajského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance.

Sochor podle obžaloby napadl pracovníka sběrny ve chvíli, kdy se snažil prodat mosaz a předložil odcizené doklady. Vinu u soudu v Brně i před odvolacím senátem v Olomouci popíral. Podle obou soudů ale není o jeho vině pochyb a důkazů je dostatek.

Muž má 26 záznamů v trestním rejstříku. U hlavních líčení nevypovídal. Poukazoval na to, že jej napadený muž neoznačil při rekognici. Podle obhajoby měla justice k dispozici jen nepřímé důkazy, které netvoří ucelený řetězec. Obhajoba poukazovala i na to, že muž byl dosud souzen zejména za majetkovou trestnou činnost a nedopustil se promyšleného násilného činu.

Podle verdiktu přišel Sochor do výkupny kovů v Židenicích v září 2016. Jednašedesátiletého pracovníka výkupny následně napadl tyčí, nejméně osmkrát jej udeřil do hlavy a utekl. Zaměstnanec utrpěl i další zranění, když se snažil rány vykrýt. Přežil, ale musel podstoupit několik operací.

Pachatele usvědčovala například kšiltovka, kterou kriminalisté našli na místě činu, byla na ní DNA obžalovaného. Podle obhajoby ji tam však mohl přinést někdo jiný. Na místě nechal Sochor také průkazku MHD se svými pachovými stopami. Dalším důkazem je kamerový záznam a především svědectví ženy, která pachatele ve výkupně viděla. Při následné policejní rekognici Sochora poznala.