fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Začal Mezinárodní strojírenský veletrh, zabývat se bude i cenami energií

mos-bvv

Foto:

redakce (archiv)

Na brněnském výstavišti dnes začal 63. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, letos bude o jeden den kratší. Zúčastní se ho 1256 firem z 41 zemí světa, v roce 2019 před pandemií to bylo 1600 vystavovatelů. Hlavními tématy letošního ročníku budou energetická efektivita i digitální řešení pro průmysl budoucnosti.

Oficiálního otevření České národní expozice se v 10:30 zúčastní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředsedkyně Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Sněmu Svazu průmyslu a dopravy, který začíná ve 13:00, se zúčastní i premiér Petr Fiala (ODS).

Ač je letos veletrh o něco menší než před pandemií covidu, ve srovnání s loňským rokem se počet vystavovatelů zvýšil o 20 procent, veletrh také obsadí osm pavilonů namísto loňských pěti. Před pandemií se odehrával v deseti pavilonech brněnského výstaviště.

Řada vystavovatelů se zaměří na energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude na České národní expozici prezentovat kroky vlády, kterými bude pomáhat českým firmám zvládnout současné období drahých energií.

V expozici Digitální továrna 2.0 budou exponáty ukazující možnosti digitalizace výroby. Diskutovat se bude prvně v kulisách Technologického ostrova, který nainstaluje Národní centrum Průmyslu 4.0. Jeho součástí bude 5G průmyslová síť a pivo zde načepuje robot. Novinkou veletrhu jsou prezentace ve virtuálním showroomu, které umožní ukázat exponáty, které nebylo možné instalovat. Navíc osloví návštěvníky, kteří na veletrh nemohou přijet.

Souběžně s letošním strojírenským veletrhem se jako každý sudý rok konají specializované veletrhy IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH.

V roce 2020 musel být strojírenský veletrh kvůli pandemii nemoci covid-19 zrušen. Loňský ročník koronavirus odsunul na listopad a za pět dní ho navštívilo 35.000 lidí, což byla méně než polovina obvyklé návštěvnosti. Letos se očekává návštěvnost okolo 50.000 lidí.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT