Začala Tříkrálová sbírka, lidé mohou přispět na pomoc potřebným u desítek tisíc dobrovolníků v ulicích obcí a měst a také na bankovní účet sbírky nebo prostřednictvím dárcovské zprávy. Sbírka navazující na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy potrvá do 14. ledna, pořádající Charita Česká republika její výsledky průběžně zveřejňuje na webu. V loňském roce Tříkrálová sbírka vynesla víc než 161 milionů korun, což bylo nejvíc v její historii.

„Začátkem ledna se opět vydají do ulic skupinky koledníků, aby lidem roznášeli radostné poselství o narození Spasitele. Zpívají či recitují koledy, rozdávají drobné dárky, křídou píší nad dveře požehnání, anebo vylepí samolepku se třemi písmeny K + M + B,“ uvedla Charita ČR.

Peníze tradičně poputují na pomoc seniorům, lidem bez domova, nevyléčitelně nemocným nebo lidem ve složité životní situaci

Příspěvek mohou poslat i diváci přímého přenosu tradičního Tříkrálového koncertu, který odvysílá Česká televize v neděli 7. ledna večer z Městského divadla Brno.

Vybrané peníze se shromažďují na centrálním sbírkovém účtu

Odtud se vždy rozdělují tak, že 65 procent peněz se vrací místním Charitám, kde byly peníze vykoledovány, 15 procent je určeno na velké nadregionální projekty, desetina výtěžku směřuje na pomoc do zahraničí, pět procent využije na své projekty Charita ČR a pět procent tvoří režie sbírky.

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. Celostátně se začala konat o rok později. Od té doby výnos sbírky každoročně stoupá. Výjimkou byl covidový rok 2021, kdy nebylo možné osobní koledování, ale i tak se vybralo 81,5 milionu korun. Na loňských 161 milionů korun výsledek vzrostl z víc než 141 milionů v roce 2022.