Začala výstavba nového 25metrového bazénu za Lužánkami, bude trvat dva roky

  • Zdroj vizualizace

    Starez Sport

Výstavba 25metrového bazénu za Lužánkami začala slavnostním poklepáním základního kamene, hotová by měla být do dvou let. Pětadvacetimetrový bazén Městského plaveckého stadionu Lužánky bude doplňovat současný areál s 50metrovým bazénem, který se dočká modernizace a navýšení kapacit šaten. Rekonstrukce čeká i přilehlé parkoviště, pochozí lávku, schodiště a přístupové plochy, které budou bezbariérové.

Brno nemá dostatečné plavecké plochy, proto také nová plovárna bude sloužit nejen sportovcům, ale také veřejnosti. „Brno má málo plaveckých bazénů. S návratem povinného plaveckého výcviku do školních osnov tento problém vyčnívá ještě více. Nyní některé děti dokonce musí jezdit plavat mimo Brno,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle něj je nedostatek sportovišť pro plaveckou výuku nejen na základkách, ale také na středních a vysokých školách. „Vedle pětadvacetimetrového bazénu vznikne ještě jeden šestnáctimetrový, který bude sloužit těm nejmenším plavcům a výuce školního plavání,“ dodal Hladík.

„Chtěli jsme vybudovat sportoviště, které Brňanům poskytne širokou nabídku plaveckých sportů. V bazénu si budou moci zaplavat děti, zároveň poslouží jako zázemí i vrcholovým sportovcům, a to jak v individuálních, tak kolektivních sportech,“ dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Nová budova bude propojena se současným plaveckým stadionem z roku 1978. Díky 25metrovým dráhám se v Brně budou moci pořádat mezinárodní plavecké soutěže. „Nový bazén totiž bude sloužit jako rozplavbový, který je při těchto typech soutěží podmínkou. Jeho rozměry proto byly navrženy tak, aby splnily pravidla Mezinárodní plavecké federace,“ dodal radní pro školství a sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Bazén bude mít 8 drah o šířce 2,5 metru, hloubka se bude pohybovat od 1,2 do 1,6 metru. U nového bazénu bude navíc k dispozici i tribuna pro 200 osob.

„Výstavba krytého bazénu je jednou z největších sportovních investic tohoto roku. Náklady financuje Statutární město Brno s finanční podporou Národní sportovní agentury a jsou vyčísleny na 248 milionů bez DPH. Plánovaná doba ukončení stavebních prací a předání do provozu je v květnu 2023,“ uzavřel generální ředitel městské společnosti STAREZ – SPORT Martin Mikš.

Fotogalerie: